«Հայ ժողովուրդն ունի 5-6 ամիս ժամանակ՝ երկիրը հանձնելու գործընթացը կասեցնելու համար». Իշխան Սաղաթելյան
Երեքշաբթի, 23 մայիսի, 2023 թ., 11:36
ԱԺ-ում՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանն անդրադարձել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ասուլիսին ու նրա մասնակցությամբ առաջիկայում սպասվող եռակողմ, հնգակողմ հանդիպումներին. «Ինձ թվում է՝ ամսի 25-ին Մոսկվայում հանդես կգան ինչ-որ եռակողմ նոր հայտարարությամբ, հետո դա կշարունակվի Քիշնևում, այնուհետև Բրյուսելում կփորձի պայմանավորվել կապիտուլյացիայի պայմանագրի նոր սկզբունքների շուրջ, հոկտեմբերի հայտարարության մասին ևս հայտարարվել է, կփորձեն ունենալ կապիտուլյացիայի ամբողջական պայմանագիր, ապա՝ վավերացնել: Հայ ժողովուրդը՝ ՀՀ քաղաքական ուժերը, մտահոգ քաղաքացիները, ունեն ընդամենը 5-6 ամիս ժամանակ՝ երկիրը հանձնելու գործընթացը կասեցնելու համար»: Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է ՀՀ-ում, ԱՀ-ում, Սփյուռքում ձևավորել համաժողովրդական դիմադրություն, քաղաքացիներին պատրաստել անհնազանդության՝ իրավիճակը կանխելու համար:

Ишхан Сагателян: У армянского народа есть всего 5-6 месяцев, чтобы остановить процесс сдачи страны
«Мне кажется, что 25-го мая в Москве они выступят с новым трехсторонним заявлением. Далее обсуждение продолжится в Кишиневе. В Брюсселе они попытаются согласовать новые принципы соглашения о капитуляции. Было также объявлено об октябрьском заявлении. Они попытаются составить полное соглашение о капитуляции, а затем ратифицировать его. У армянского народа, политических сил Республики Армения, неравнодушных граждан есть всего 5-6 месяцев, чтобы остановить процесс сдачи страны», - об этом в беседе с журналистами сказал депутат от фракции «Айастан» Ишхан Сагателян, касаясь вчерашней пресс-конференции премьер-министра РА Никола Пашиняна и предстоящие трехсторонние и пятисторонние встречи с его участием.
По его словам, необходимо сформировать народное сопротивление в Армении, Арцахе, Диаспоре, поготовить граждан к неповиновению с целью предотвращения подобного сценария.