«Հայերն ավելի անձայն են լինելու այս ժամանակահատվածում». Փայլանը հիասթափված է Թուրքիայի ընտրությունների արդյունքներից
1868
Երեքշաբթի, 16 մայիսի, 2023 թ., 11:42
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով դաշինք է կազմել ազգայնականների ու ծայրահեղականների հետ, կարողացավ հաղթել մայիսի 14-ի ընտրություններում և կունենա խորհրդարանական մեծամասնություն։ Սա նշանակում է, որ Թուրքիան առաջիկայում ավելի ազգայնական կդառնա, իսկ ազգայնական Թուրքիան ավելի մեծ դժվարությամբ է հարաբերությունները կարգավորելու Հայաստանի հետ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Թուրքիայի 27-րդ գումարման խորհրդարանի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը։ «Պետք է ջանք չխնայել՝ համոզելու Թուրքիային խաղաղություն հաստատել Հայաստանի հետ»,- նշել է նա։
Պատգամավորն արձանագրում է, որ վերջին ընտրությունների արդյունքները չեն արդարացրել պոլսահայ համայնքի ակնկալիքները։ «Թուրքիայի հայերն արդեն վախի մեջ են։ Մինչև 2015 թվականը մենք խոսում էինք մեր խնդիրների մասին, մինչդեռ դրանից հետո հայերն ավելի լուռ են։ Հույս ունեինք, որ ինչ-որ բան կփոխվի այս ընտրությունների արդյունքում, սակայն այդպես չեղավ։ Դժբախտաբար, հայերն ավելի անձայն են լինելու այս ժամանակահատվածում»,- արձանագրել է Փայլանը։

Армяне станут молчаливее: Пайлан разочарован результатами выборов в Турции
Альянсу президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, сформированному с националистами и экстремистами, удалось победить на парламентских выборах 14 мая, и он будет иметь парламентское большинство. Это означает, что Турция в ближайшее время станет более националистичной, а националистичной Турции сложнее будет регулировать отношения с Арменией. Это мнение в беседе с корреспондентом «Арменпресс» высказал армянин депутат 27-го созыва Меджлиса Турции Гаро Пайлан. «Необходимо будет приложить все усилия, чтобы убедить Турцию установить мир с Арменией», - сказал он.
Депутат отметил, что результаты последних выборов не оправдали ожиданий армянской общины Турции.
«Армяне Турции уже испытывают страх. До 2015 года мы говорили о своих проблемах, а после этого армяне больше молчат. Мы надеялись, что в результате этих выборов что-то изменится, но этого не произошло. К сожалению, в этот период армяне станут более молчаливыми», - отметил Пайлан.