«Սերժ Սարգսյանին «հակադարձելուց» առաջ լավ կլիներ՝ գնահատեր իր արածն ու չարածը». Տ. Աբրահամյան
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «44-օրյա պատերազմին նախորդած 2 տարիների ընթացքում այս իշխանությունը հիմք դրեց պարտության շղթային:
Թեմայի աշխարհաքաղաքական, տարածաշրջանային, ներքաղաքական, ռազմական, գաղափարական ասպեկտին շատ եմ խոսել, սակայն հաշվի առնելով փաշինյանական լկտիությունը կլորացրած աչքերով սուտը մատուցելու հարցում, ևս մեկ անգամ ռազմական բաղադրիչի վրա կանգ կառնեմ:
Վերջին ասուլիսում ամոթն ու ինքնասիրությունը մի կողմ դնելով խոսում էր 2018-2020 թվականների ռազմական գնումների մասին՝ փորձելով ցույց տալ, թե ամեն ինչ արել է հնարավոր հաջողության համար՝ որպես օրինակ մատնանշում ՍՈւ-30-ի գնումը:
Մեկ անգամ ևս ընդգծում եմ, որ ո՛չ 2019-ին գնված ՍՈւ-երը, ո՛չ էլ նույն ժամանակահատվածում գնված ՕՍԱ ԱԿ ՀՕՊ միջոցները խնդիր չեն լուծել, որովհետև ինքնաթիռները գնվել են առանց զինամթերքի, իսկ սրա իշխանության գնած ՀՕՊ համակարգերը գնվել են համապատասխան վերանորոգում և արդիականացում անցնելու համար, ինչը մինչև պատերազմ չի արվել:
2018-2020 թվականներին, ՌԴ-ից ստացվել է 100 մլն դոլարի ռազմական տեխնիկա, սպառազինություն, որի պայմանավորվածությունն ու գործարքը տեղի էր ունեցել 2016-ի ապրիլյան գործողություններից հետո՝ ՀՀ նախկին իշխանությունների նախաձեռնությամբ:
Այսինքն՝ նվազագույնը 150-160 մլն դոլար սրանք վճարել են այնպիսի սպառազինության համար, որոնք տարբեր պատճառներով մարտի մտցվելու հնարավորություն չեն ունեցել, իսկ նրանց նշած 100մլն դոլարի սպառազինությունն արդեն նշեցի, նախորդ իշխանությունների գործարքի մատակարարումն է եղել:
Երբ այս գործարքները հանում ես՝ տակը այլ բան չի գրեթե չի մնում:
Ինչ վերաբերվում է նախկինում առկա ՀՕՊ վիճակին, երբ այն հատկապես քննարկվում է «Բայրաքթարների» դեմ պայքարում, ապա հիշեցնեմ, որ այդ տիպի ԱԹՍ-ներն Ադրբեջանը ձեռք է բերել 2020-ի մայիսին, երբ 2 տարի արդեն իշխանության էր փաշինյանական ռեժիմը և ժամանակին այդպիսի սպառազինության մատակարարումների մասին չիմանալը, դրան հակազդելու միջոցներ ձեռք չբերելը ևս նրա պատասխանատվության տիրույթում է:
Տարօրինակ կերպով Փաշինյանը մինչև հիմա չի հասկացել, որ հատկապես անվտանգային համակարգի ու դրա բաղադրիչների վերաբերյալ որևէ համեմատություն նախորդ 20 տարվա ժամանակահատվածի հետ չի կարող անել հենց միայն այն պատճառով, որ իր գալը մեր երկրին բերել մտցրել է անվերջ թվացող պարտությունների, ջախջախման, մարդկային և տարածքային հսկայական կորուստների շրջափուլ, որի մեղավորը բացառապես մեկ մարդ է՝ Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնպես որ, Սերժ Սարգսյանին Զինված ուժերի հետ կապված հարցերում «հակադարձելուց» առաջ լավ կլիներ, որ Փաշինյանը ճիշտ գնահատեր իր արածն ու չարածը, մինչև իր գալը ստեղծվածը, թե՞ «5-րդ շարասյունը» բռնել է ձեռքերը ու չի թողնում աշխատեցնել ուղեղը, որը միայն սեփական «ես»-ի և խժռելու մասին է մտածում»:

Тигран Абрамян: Прежде чем «возражать» Саргсяну в вопросах, связанных с ВС, Пашиняну неплохо бы как следует оценить, что он сделал и чего не сделал
Пятница, 17 Марта, 2023 года, 10:00
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «В течение 2 лет, предшествовавших 44-дневной войне, эти власти положили начало цепи поражений.
Я много говорил о геополитическом, региональном, внутриполитическом, военном, идеологическом аспекте темы, но, учитывая наглость Пашиняна в распространении лжи с закатанными глазами, еще раз остановлюсь на военной составляющей.
На последней пресс-конференции он отложил в сторону свой стыд и чувство собственного достоинства и рассказал о военных закупках 2018-2020 годов, пытаясь показать, что сделал все для возможного успеха, указав в качестве примера закупку Су-30.
Еще раз подчеркну, что ни истребители СУ, закупленные в 2019 году, ни ЗРК АК ОСА, закупленные в тот же период, не решили проблему, потому что истребители были куплены без боезапаса, а купленные этими властями ЗРК должны были пройти модернизацию, чего до войны сделано не было.
В 2018-2020 годах от Российской Федерации было получено военной техники и вооружения на сумму 100 миллионов долларов, оформление и сделка которых происходили после апрельских событий 2016 года по инициативе прежних властей РА.
Иными словами, они заплатили не менее 150-160 миллионов долларов за такое оружие, которое по разным причинам не имело шансов быть пущенным в бой, а упомянутые ими 100 миллионов долларов были поставками по предыдущей правительственной сделке.
Без учета этих сделок почти ничего не остается.
Что же касается прежнего состояния ПВО, когда его особо обсуждают в борьбе с «Байрактарами», то напомню, что Азербайджан приобрел такой тип БЛА в мае 2020 года, когда режим Пашиняна уже 2 года находился у власти.
Странным образом, Пашинян до сих пор так и не понял, что не может проводить никакого сравнения с предыдущими 20 годами, особенно в части системы безопасности и ее компонентов, только потому, что его приход принес нашей стране, казалось бы, бесконечные поражения, огромные людские и территориальные потери, виной которых является исключительно один человек - Никол Пашинян.
Так что, прежде чем «возражать» Сержу Саргсяну в вопросах, связанных с Вооруженными Силами, Пашиняну неплохо бы как следует оценить, что он сделал и чего не сделал, что было создано до его прихода, или его «5-я колонна» держит его за руки и не дает работать его мозгу, который думает только о себе и поедании».