«Ոչ թե միջազգային հանրությունն է Արցախի հարցով նշաձող իջեցրել, այլ ՀՀ իշխանությունը». Տիգրան Աբրահամյան
Ուրբաթ, 03 մարտի, 2023 թ., 10:36
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հայտարարությունն այն մասին, թե «անհրաժեշտ է հասնել խաղաղ հանգուցալուծման Հայասատանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիների ինքնորոշման տեսանկյունից, ընդ որում, այս բոլոր սկզբունքները հավասարազոր են», ուշագրավ է ոչ միայն ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի արծարծման տեսանկյունից:
Գերմանիայի կանցլերի և Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման ընթացքում, որտեղ Շոլցը խոսում էր արցախցիների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքի իրացման մասին և, ի դեպ, այն կրկնեց իրեն ուղղված հարցադրումներից մեկի ժամանակ, Փաշինյանը նույն հանդիպման ժամանակ կրկին «նշաձողը» իջեցրեց և խոսեց բացառապես արցախցիների իրավունքների և ազատությունների մասին:
Ըստ Փաշինյանի՝ «2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրումից հետո Հայաստանը ջանք չի խնայել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը հասնելու և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքներն ու անվտանգությունն ապահովելու համար»:
ՌԴ-ն խոսում է Արցախի կարգավիճակի հարցը հաջորդ սերունդներին թողնելու մասին, այսինքն՝ կարգավիճակի հարցը փակված չի համարում, Գերմանիան, որը ԵՄ առանցքային երկրներից է, կանցլերի մակարդակով խոսում Արցախի ինքնորոշման իրավունքի կարևորության մասին, իսկ ՀՀ իշխանությունը շարունակում է պնդել ադրբեջանական թեզերը՝ բացառապես արցախցիների իրավունքների և ազատությունների մասով, ինչն ամբողջապես տեղավորվում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության տիրույթում:
Ակնհայտ է, որ ոչ թե միջազգային հանրությունն է Արցախի հարցով նշաձող իջեցրել, ինչպես Փաշինյանն էր մեկ տարի առաջ պնդում, երբ հրաժարվում էր Արցախի անկախության և Ադրբեջանի կազմից դուրս գործելու մոտեցումից, այլ կոնկրետ ՀՀ իշխանությունն ի դեմս Նիկոլ Փաշինյանի, որովհետև նա Արցախի անկախության գործընթացի փոխարեն առաջ է մղում նրա հանձնման գաղափարը»:

Тигран Абрамян: Не международное сообщество снизило планку в арцахском вопросе, а власти Армении
Депутат от фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook пишет: «Заявление канцлера Германии Олафа Шольца о том, что «необходимо достичь мирного решения с точки зрения территориальной целостности Армении и Азербайджана, а также права граждан Нагорного Карабаха на самоопределение, более того, все эти принципы равны между собой», примечательно не только с точки зрения разработки принципа права на самоопределение.
Во время встречи канцлера Германии с Николом Пашиняном, где Шольц говорил о реализации принципа права народа Арцаха на самоопределение и, кстати, повторил его в ходе одного из адресованных ему вопросов, Пашинян в ходе той же встречи вновь понизил «планку» и говорил исключительно о правах и свободах народа Арцаха.
По словам Пашиняна, «после подписания заявления от 9 ноября 2020 года Армения приложила все усилия для нормализации отношений с Азербайджаном и обеспечения прав и безопасности народа Нагорного Карабаха».
Российская Федерация говорит о том, чтобы оставить вопрос статуса Арцаха следующим поколениям, то есть не считает вопрос о статусе закрытым, Германия, которая является одной из ключевых стран ЕС, говорит на уровне канцлера о важности права на самоопределение Арцаха, а правительство РА продолжает настаивать на азербайджанских тезисах, исключительно о правах и свободах народа Арцаха, что полностью находится в сфере территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Очевидно, что не международное сообщество снизило планку в арцахском вопросе, как утверждал Пашинян год назад, когда отказывался от позиции независимости Арцаха и действий вне Азербайджана, а конкретно власти РА в лице Никола Пашиняна, потому что вместо процесса независимости Арцаха они продвигают идею его сдачи».