Անկարայում սպանվել է «Գորշ գայլերի» նախկին ղեկավարը
Անկարայում սպանվել է «Իդեալիստական ​​օջախներ» թուրքական կազմակերպության, որն առավել հայտնի է որպես «Գորշ գայլեր», նախկին ղեկավարը՝ պրոֆեսոր Սինան Աթեշը, հայտնում է Sözçü թերթը։
«Գորշ գայլերը» թուրքական ազգայնական երիտասարդական կազմակերպություն է: Այն ստեղծվել է 1960-ականների վերջին գնդապետ Ալփարսլան Թյուրքեշի նախաձեռնությամբ՝ Ազգայնական շարժում կուսակցության (MHP) հովանու ներքո և հավատարիմ է պանթուրքիզմի գաղափարախոսությանը։
Թերթի տվյալներով՝ Աթեշը և նրա ընկեր Սելման Բոզքուրթը սպանվել են Չանքայա շրջանում գտնվող իրենց տնից դուրս գալու պահին երկու մոտոցիկլավարների կողմից։
«Սինան Աթեշը վիրավորվել է գլխից, իսկ Սելման Բոզքուրթը վիրավորվել է ուսի շրջանում: Սինան Աթեշը, որին դեպքի վայր ժամանած 112 շտապօգնության խումբը սրտի մերսում է արել, այնուհետև տեղափոխել մասնավոր հիվանդանոց, մահացել է»,- գրում է թերթը:

В Анкаре убили экс-главу турецкой националистической организации
Экс-руководитель турецкой организации "Идеалистические очаги", более известной как "Серые волки", профессор Синан Атеш убит в Анкаре, сообщила газета Sözçü.
"Серые волки" - турецкая националистическая молодежная организация. Она создана в конце 1960-х годов по инициативе полковника Алпарслана Тюркеша под патронажем Партии националистического движения (MHP), придерживается идеологии пантюркизма.
По данным газеты, Атеш и его друг Сельман Бозкурт были расстреляны двумя мотоциклистами, когда выходили из дома в районе Чанкая.
"Синан Атеш был ранен в голову, а Сельман Бозкурт - в плечо. Синан Атеш, которому прибывшая на место происшествия бригада скорой медицинской помощи 112 сделала массаж сердца, а затем доставила в частную больницу, скончался", - пишет издание.
Уточняется, что после получения уведомления на место происшествия были направлены многочисленные полицейские команды.