Գազի բալոնի պայթյունից Սախալինում շենք է փլուզվել. զոհերի թվում կան երեխաներ
Շաբաթ օրը, Մոսկվայի ժամանակով ժամը հինգին մոտ Տիմովսկոյե գյուղի Բիբլիոտեխնայա 6ա շենքում տեղի է ունեցել կենցաղային գազի պայթյուն։ Փլուզվել է անկյունային մուտքի հինգ հարկ.
Նախնական տվյալներով՝ պայթյունի պատճառը եղել է գազի բալոնը չգազաֆիկացված շենքում։ Նման սարքավորումները չպետք է տեղադրվեն բնակարաններում: Տիմովսկի քաղաքային շրջանի վարչակազմը տեղի ունեցածը դժբախտ պատահար է անվանել։
Նախնական տվյալներով՝ զոհվել է ինը մարդ, այդ թվում՝ չորս երեխա, հայտնել է Սախալինի շրջանի նահանգապետ Վալերի Լիմարենկոն Telegram-ի իր ալիքում։

Взрыв газа в многоквартирном доме на Сахалине
В субботу около пяти часов в доме по адресу Библиотечная, 6а в поселке Тымовское произошел взрыв бытового газа. Рухнули пять этажей углового подъезда.
По предварительным данным, причиной взрыва стал газовый баллон в негазифицированном доме. Подобное оборудование нельзя устанавливать в жилье. В администрации Тымовского городского округа происшествие назвали несчастным случаем.
«В качестве предварительной причины называется неправильное хранение и эксплуатация баллонов с бытовым газом», - сообщили в официальном Telegram-канале.
Погибли, по предварительным данным, девять человек, в том числе четверо детей, заявил губернатор Сахалинской области Валерий Лимаренко в своем Telegram-канале.