Մոլդովան արգելել է Air Moldova-ին վերսկսել թռիչքները դեպի Ռուսաստան
Մոլդովայի քաղաքացիական ավիացիայի վարչությունն արգելել է Air Moldova-ին և այլ ազգային ավիափոխադրողներին վերսկսել թռիչքները Քիշնևի և Մոսկվա միջև, շաբաթ օրը՝ սեպտեմբերի 10-ին, ասել է փոխվարչապետ Անդրեյ Սպինուն։
Թռիչքներն արգելելու որոշումն ընդունվել է Մոլդովայի իշխանությունների կողմից՝ համաձայն Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպության (ICAO) «անվտանգության կարևոր խնդիրների» և Եվրոպական ավիացիոն անվտանգության գործակալության (EASA) հրահանգների, ասվում է Մոլդովայի կարգավորիչի հայտարարության մեջ։
Մոլդովան դադարեցրել է օդային հաղորդակցությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ՝ կապված Ուկրաինա ռուսական ներխուժման հետ։ Նախօրեին Air Moldova-ն հայտարարել էր, որ հոկտեմբերի 1-ից վերսկսելու է թռիչքները դեպի Մոսկվա՝ «Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող և հայրենիք վերադառնալ ցանկացող Մոլդովայի Հանրապետության քաղաքացիների բազմաթիվ դիմումներից հետո»։ «Թռիչքները վերսկսելու որոշումը պայմանավորված է ուղևորների՝ համաճարակի ժամանակ և փետրվարին թռիչքների դադարեցումից հետո ձեռք բերված տոմսերից օգտվելու խնդրանքով։ Թռիչքների վերականգնումը (դեպի Ռուսաստան-խմբ.) պատասխանն է մեր հայրենակիցների կոչերին», - պարզաբանել էին ընկերությունից։
Մարտին EASA-ն արգելել էր ռուսական ավիափոխադրողներին կամ նրանց ինքնաթիռներին, անկախ ինքնաթիռի գրանցման վիճակից, թռիչքներ իրականացնել ԵՄ տարածքով: Բացի այդ, արգելք է մտցվել ավիացիոն ոլորտում Ռուսաստանին տեխնիկական աջակցության տրամադրման վերաբերյալ։

Молдова запретила Air Moldova возобновлять полеты в Россию
Управление гражданской авиации Молдовы запретило Air Moldova и другим национальным перевозчикам возобновлять полеты между Кишиневом и Москвой, заявил вице-премьер республики Андрей Спыну в субботу, 10 сентября.
Решение о запрете полетов было принято властями Молдовы в соответствии с директивами Международной организации гражданской авиации (ICAO) о "значительных проблемах безопасности" и Европейского агентства авиационной безопасности(EASA), говорится в сообщении молдавского регулятора. Молдова приостановила воздушное сообщение с РФ в связи с российским вторжением в Украину. Накануне Air Moldova сообщила, что с 1 октября возобновит полеты в Москву после "многочисленных обращений граждан Республики Молдова, находящихся в Российской Федерации и желающих вернуться домой". "Решение о возобновлении полетов обусловлено просьбами пассажиров использовать билеты, приобретенные в период пандемии и после приостановки полетов в феврале. Возобновление полетов(в Россию. - Ред.) - это ответ на призывы наших соотечественников", - объяснили в компании.
В марте EASA запретило российским авиаперевозчикам или их воздушным судам, независимо от государства регистрации самолета, совершать полеты над территорию ЕС. Кроме того, был введен запрет на предоставление России технической помощи в авиационной отрасли.