«Փաստաթղթում շարադրված չէ՝ ինչու 20-25 տարվա ընթացքում հասանք կրթական համակարգի այս վիճակին». Դավիթ Ամիրյան
15632
Չորեքշաբթի, 07 սեպտեմբերի, 2022 թ., 12:15
«Խնդիրները, որոնք որ շարադրված են, և որոնք որ շատ «ծանր» խնդիրներ են, չի շարադրված ու չի ներկայացված դրանց պատճառները: Ինչպես եղավ, որ մենք էսօր ունենք նման վիճակագրություն: Կարծում եմ, որ ծրագիրը մշակելիս՝ գործողությունների հաջորդ քայլը պիտի լինի այն, որ տրվի գնահատական և հասկացվի, թե ինչու 20-25 տարվա ընթացքում մենք հասանք կրթական համակարգի այս վիճակին»,- «Մեդիա կենտրոն»-ում բուհերում ստեղծված իրավիճակի քննարկման ժամանակ, գնահատական տալով Կառավարության կողմից հավանության արժանացած «Զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» օրենքի նախագծին, ասաց «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» գրասենյակի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը:
«Եթե չենք կարողանալու դա բացահայտել, մնացած գործողությունները, որ պետք է ներկայացվեն, չեն համոզելու, ո՛չ էլ լուծելու են այս խնդիրները, որովհետև փաստաթղթում ներկայացված է միայն հետևանքը»,- նշեց փորձագետը:

Давид Амирян: В документе не изложено, почему в течение 20-25 лет мы пришли к такому состоянию системы образования
15631
Среда, 07 Сентября, 2022 года, 12:15
«Проблемы, которые являются очень «тяжелыми» проблемами, не изложены и не представлены причины их появления. Как получилось, что сегодня у нас такая статистика? Считаю, что при разработке программы следует дать оценку и понять, почему в течение 20-25 лет мы пришли к такому состоянию системы образования»,- сказал заместитель директора по программам «Фонды открытого общества — Армения» Давид Амирян, оценивая одобренный правительством законопроект «Об утверждении государственной программы развития образования до 2030 года».
«Если мы не сможем это раскрыть, остальные действия, которые должны быть представлены, не переубедят и не решат эти проблемы, потому что в документе представлено только следствие»,- отметил эксперт.