Ինչի դիմաց է Ռուսաստանը խոստացել չռմբակոծել Ուկրաինայի չինական օբյեկտները. #IntelligenceOnline
Ռուսաստանը փորձում է չհարվածել Ուկրաինայի տարածքում գտնվող չինական ենթակառուցվածքային օբյեկտներին։ Այս մասին ասվում է Intelligence Online-ի հոդվածում։
Հետաքննության հեղինակները կարծում են, որ Կրեմլի և Պեկինի միջև այս հարցում պայմանավորվածություններ կան, արդյունքում Չինաստանը խոստացել է չեզոքություն պահպանել ռուս-ուկրաինական պատերազմում։
Չինաստանը հավատում էր, որ Ռուսաստանը կգրավի Ուկրաինան, ուստի Կրեմլի հետ պայմանավորվեց, որ բոլոր օբյեկտները, որոնք հետաքրքրում են ՉԺՀ-ին, երկրի օկուպացումից հետո կմնան Պեկինի ղեկավարության մոտ:
Ի պատասխան՝ Մոսկվան խոստացել է չռմբակոծել այդ օբյեկտները։
Այսպիսով, Մարիուպոլի արդյունաբերական գոտու ամբողջական ոչնչացման ժամանակ ռուսները շրջանցեցին ձեթի էքստրակցիայի «Սատելիտ» գործարանը, որը հագեցած էր հացահատիկի և արևածաղկի զտիչներով և պահեստարաններո, նավահանգստային ենթակառուցվածքով, որն անհրաժեշտ է այնտեղից ձեթի արտահանման համար: Ուկրաինացի պարտիզանները ստիպված են եղել այրել այս գործարանը, երբ Մարիուպոլը վերջնականապես գրավվել է ռուսների կողմից։
Բացի այդ, ռուսական բանակը հրթիռներով հարձակվել է Նիկոլաևի վրա՝ ոչնչացնելով Ուկրաինայում երկրորդ ամենամեծ հացահատիկի տերմինալը՝ Firtash's Nika-tera-ն, իսկ Նիկոլաևի ծովային առևտրային նավահանգստում Danube Shipping and Stevedoring Company-ի հարևան լոգիստիկ համալիրը մնացել է անվնաս (նավահանգստային օբյեկտները, հացահատիկի չորանոցը և վերելակը):
Մարիուպոլի և Նիկոլաևի անձեռնմխելի օբյեկտները պատկանում են ընդհանուր սեփականատիրոջ՝ չինական COFCO կորպորացիային։
Ուկրաինայի Վերակառուցման և զարգացման բանկը և Կիևի ֆոնդային PFTS բորսան, որոնք վերահսկվում են չինական Բոհայ ապրանքային բորսաների պետական ​​խմբի կողմից, ևս իրենց ապահով են զգում։
Մինչև 2021 թվականը Motor Sich-ի բաժնետոմսերի մի մասը պատկանում էր չինական ընկերություններին (մասնավորապես՝ Skyrizon-ին)։ Չնայած ձեռնարկության ազգայնացմանը՝ չինացիները դատի են տալիս Motor Sich-ին և, հավանաբար, ապագայում դրա համար կպայքարեն քանի որ այս գործարանը նրանց պետք է նաև պատերազմից հետո։
Ըստ հրապարակման՝ «Ռուսների հետ համաձայնագիրը, որը միջնորդել է «Գոտի և ճանապարհ» նախաձեռնության (BRI) ներկայացուցիչ իրավաբան Օքսանա Կարելը, երաշխավորում է, որ չինական ենթակառուցվածքները չեն ոչնչացվի մարտերի ընթացքում և «կխնայվեն արդեն ծրագրված ներդրումները»։
Իր հերթին, Չինաստանի իշխանություններն արգելել են «պատերազմ» և «ներխուժում» բառերը, որոնք վերաբերում են Ուկրաինային պետական ​​և մասնավոր ընկերությունների ԶԼՄ-ներում և ներքին փաստաթղթերում։ Միակ տերմինը, որը կարելի է օգտագործել, դա «լարվածություն»-ն է։
Սա իսկապես մոլորակային մասշտաբի ծրագիր է, որի համաձայն, չինացիները, համաշխարհային հեգեմոններ հաստատվելու համար, վարկեր են տրամադրել նավահանգիստների, վերելակների, պահեստարանների, երկաթուղիների և ճանապարհների կառուցման համար։ Միայն թե ​​հացահատիկը, մետաղը, հանքաքարը, ապրանքներով տարաները անցնեին նոր Մետաքսի ճանապարհով, ասվում է նյութում։
Դեռևս մարտին Կիևում Չինաստանի դեսպան Ֆան Սյանրոնգը պնդում էր, որ Չինաստանը չի հեռանա Ուկրաինայից, և նրա ներդրումային ծրագրերը կպահպանվեն և, հնարավոր է, կընդլայնվեն, անկախ նրանից, թե ինչպես կավարտվի պատերազմը:
Ըստ Intelligence Online-ի՝ չինական այս խոստումն էլ ավելի մեծ կշիռ կունենա, եթե Ուկրաինան հայտնվի Մոսկվայի վերահսկողության տակ։ Քանի որ պատժամիջոցներից հետո Ռուսաստանի թուլացած տնտեսությունը կխանգարի Կրեմլին ֆինանսավորել Ուկրաինայի տնտեսական վերականգնումը։ Ուստի, փաստորեն, չինացիները ուկրաինական իսթեբլիշմենտին առաջարկեցին իրենց գումարն ու աջակցությունը Ուկրաինայի պարտության կամ հօգուտ Ռուսաստանի Դաշնության հիբրիդային խաղաղության պարագայում:

Россия пообещала не бомбить китайские объекты в Украине
Россия старается не наносить удары по китайским инфраструктурным объектам на территории Украины. Об этом говорится в материале Intelligence Online, пишет издание «Наши деньги».
Авторы расследования считают, что между Кремлем и Пекином существуют договоренности по этому поводу, в результате Китай пообещал оставаться нейтральным в российско-украинской войне.
Китай считал, что Россия захватит Украину, поэтому договорился с Кремлем, что все объекты, которые интересуют КНР, останутся за руководством Пекина после оккупации страны.
В ответ Москва пообещала не бомбить эти объекты.
Так, во время тотального уничтожения промзоны Мариуполя россияне обошли маслоэкстракционный завод "Сателлит", оборудованный сепараторами и хранилищами для зерна и подсолнечника, и портовую инфраструктуру, которая необходима для вывоза масла оттуда. Украинским партизанам пришлось сжечь этот завод, когда Мариуполь был окончательно захвачен россиянами.
Кроме того, российская армия атакует ракетами Николаев, уничтожив второй по величине зерновой терминал в Украине – "Ника-тера" Фирташа, а соседний логистический комплекс "Дунайской судоходно-стивидорной компании" в Николаевском морском торговом порту остался невредимым (портовые сооружения, зерносушилки и элеватор).
Неприкосновенные объекты в Мариуполе и Николаеве объединяет общий собственник – китайская корпорация COFCO.
В безопасности себя чувствуют "Украинский банк реконструкции и развития" и киевская фондовая биржа ПФТС, которые контролирует китайская государственная группа товарных бирж "Бохай".
До 2021 года часть акций "Мотор Сич" принадлежали китайским компаниям (в частности, Skyrizon). Несмотря на национализацию предприятия, китайцы судятся за "Мотор Сич" и, наверное, будут в дальнейшем бороться за него. А потому этот завод тоже представляет для них интерес после войны.
Как утверждает издание, "соглашение с россиянами, заключенное при посредничестве юриста Оксаны Карел, представительницы инициативы "Пояс и путь" (Belt and Road Initiative, BRI), гарантирует, что китайская инфраструктура не будет уничтожена во время боевых действий и "уже запланированные инвестиции будут сохранены".
В свою очередь, власти Китая запретили в СМИ и внутренних документах государственных и частных компаний слова "война" и "вторжение", касающиеся Украины. Единственный термин, который можно использовать, - "напряженность".
Это план действительно планетарного масштаба, в рамках которого китайцы для утверждения себя в роли мирового гегемона выдавали кредиты на строительство портов, элеваторов, хранилищ, железных дорог, дорог. Лишь бы только зерно, металл, руда, контейнеры с товарами вращались в рамках нового "Шелкового пути", говорится в материале.
Еще в марте китайский посол в Киеве Фань Сяньжун утверждал, что Китай не покинет Украину, а его инвестиционные планы будут сохранены и, возможно, расширены независимо от того, как закончится война.
По мнению Intelligence Online, это обещание китайцев будет иметь еще больший вес, если Украина окажется под контролем Москвы. Поскольку ослабленная экономика России после санкций помешает Кремлю профинансировать экономическое восстановление Украины. Поэтому фактически китайцы предложили украинскому истеблишменту свои деньги и поддержку на случай поражения Украины или гибридного мира в пользу РФ.