Զելենսկին փոխարինել է հատուկ գործողությունների ուժերի հրամանատարին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին փոխարինել է Ուկրաինայի զինված ուժերի հատուկ գործողությունների ուժերի հրամանատարին։ Այս մասին հայտնում է Ուկրաինայի ղեկավարի կայքը։
Մասնավորապես, Գրիգորի Գալագանը նախագահի հրամանագրով ազատվել է ՀԳՈՒ-ի հրամանատարի պաշտոնից։ Հաջորդ հրամանագրով այս պաշտոնում նշանակվել է Վիկտոր Խորենկոն։
Նշենք, որ Հատուկ գործողությունների ուժերը հանդիսանում են Ուկրաինայի Զինված ուժերի առանձին ճյուղ։ Նրանք ներգրավված են տեղեկատվական և հոգեբանական գործողություններում, ահաբեկչության դեմ պայքարում, քաղաքացիների և պետական ​​կառույցների կյանքի պաշտպանությանն ուղղված միջոցառումներին և Ուկրաինայի ինքնիշխան իրավունքների պաշտպանությանը:

Зеленский сменил командующего силами спецопераций
Президент Украины Владимир Зеленский сменил командующего Сил специальных операций Вооруженных сил Украины. Об этом сообщает сайт главы Украины.
В частности, указом президента с должности командующего ССО уволен Григорий Галаган. Следующим указом на эту должность назначен Виктор Хоренко.
Отметим, Силы специальных операций - это отдельный род войск Вооруженных сил Украины. Их привлекают к проведению информационно-психологических операций, борьбе с терроризмом, мерам по защите жизни граждан и государственных объектов, защите суверенных прав Украины.