Առնվազն ևս 40 տարի ամառը Երկրի վրա գնալով տաքանալու է. ՄԱԿ
Այս մասին հայտարարել է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Պետերի Տաալասը, հայտնում է Bloomberg-ը։
Այս ամառը եվրոպական երկրներ բերեց ջերմաստիճանի նոր ռեկորդներ. առաջին անգամ Ֆրանսիայի և Մեծ Բրիտանիայի որոշ շրջաններում ջերմաչափերը բարձրացան 40°C-ից: Իրավիճակն էլ ավելի բարդ է Պիրենեյան թերակղզում, որտեղ ջերմաստիճանը հասել է 47°C-ի, իսկ շոգից մահացել է ավելի քան հազար մարդ։ «Կլիմայի բացասական միտումները կշարունակվեն առնվազն մինչև 2060 թվականը: Կլիմայի փոփոխության պատճառով ջերմային ալիքներն ավելի հաճախակի են դառնում»,- ասել է Թաալասը:
Նա համեմատել է ներկայիս կլիմայական իրավիճակը մարզիկի հետ, ում անընդհատ դոպինգ են տալիս։ Այդպես է մարդկությունը, որը չի դանդաղում և շարունակում է ջերմոցային գազեր արտանետել երկրագնդի մթնոլորտ:
ՄԱԿ-ն ակնկալում է առողջապահական համակարգերի բեռի մշտական ​​աճ, անտառային հրդեհների հաճախականության ավելացում և աննորմալ շոգի պատճառով բերքի վնասում:

В ООН предупредили, что еще минимум 40 лет лето на Земле будет становиться все жарче
Об этом заявил генеральный секретарь Всемирной метеорологической организации Петтери Таалас, передает Вloomberg.
Это лето принесло в страны Европы новые температурные рекорды - впервые столбики термометров перешагнули за 40°C в некоторых регионах Франции и Великобритании. Еще сложнее ситуация на Пиренейском полуострове, где температура доходила до 47°C, а от жары умерли более тысячи человек. "Негативные климатические тенденции сохранятся как минимум до 2060 года. Тепловые волны становятся все более частыми из-за изменения климата", - заявил Таалас.
Он сравнил сложившуюся климатическую ситуацию со спортсменом, которому дают допинг. Также и человечество, которое не снижает темпы и продолжает выпускать в земную атмосферу парниковые газы.
В ООН ожидают постоянного увеличения нагрузки на системы здравоохранения, увеличения частоты лесных пожаров и повреждений урожая из-за аномальной жары.
Как сообщал УНИАН, знаменитые британские сады роз оказались под угрозой исчезновения из-за аномальной жары.