Զելենսկու գրասենյակը Ռուսաստանին «բազում անակնկալներ» է խոստացել
Ուկրաինան մոտենում է այն կետին, երբ կարող է շրջել Ռուսաստանի դեմ պատերազմի ընթացքը։ Այս մասին հուլիսի 21-ին Telegram-ում հայտնել է Ուկրաինայի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Անդրեյ Երմակը։
«Այժմ Վլադիմիր Զելենսկու հետ մենք ամեն օր խոսում ենք HIMARS-ի, M777 հաուբիցների, հակաօդային պաշտպանության համակարգերի, ինչպես նաև հակառուսական պատժամիջոցների մասին։ Նա շահագրգռված է զենքի արդյունավետությամբ, որպեսզի առավելագույնը անի մատակարարումները մեծացնելու համար։ Մենք մշտական ​​կապ ունենք մեր ռազմական հրամանատարության հետ, և գիտենք, թե ինչ է պետք բանակին ճակատի առանձին հատվածներում հաղթելու համար»,- ասել է Երմակը:
Նա նշել է, որ պարբերաբար շփվում է ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանի հետ՝ արագացնելու ծանր սպառազինության մատակարարումը։ «Ես շուտով նորից կխոսեմ նրա հետ ԱՄՆ ռազմական օգնության նոր փաթեթի մասին։ Սպասում ենք ևս չորս HIMARS-ներ և ավելին։ Հիմա կարևոր է, որ ռուսները մեզ պատերազմով մինչև ձմեռ չտանեն։ Նախագահը լուրջ է տրամադրված և պատրաստ է անել ամեն ինչ, որպեսզի մենք հնարավորինս արագ ազատագրենք մեր տարածքները։ Ես պատրաստ եմ խոսել համաշխարհային առաջնորդների հետ, տեղ հասցնել Ուկրաինայի դիրքորոշումը։ Շատ բան կախված է մեր մարտիկների պատրաստվածությունից: Մենք կշրջենք այս պատերազմի ընթացքը. շուտով շատ անակնկալներ կլինեն»,- եզրափակել է Երմակը:

Офис Зеленского пообещал России «много сюрпризов»
Украина приближается к моменту, когда сможет переломить ход войны против России. Об этом 21 июля в Telegram заявил глава Офиса президента Украины Андрей Ермак.
«Сейчас с Владимиром Зеленским мы ежедневно говорим о HIMARS, гаубицах M777, системах ПВО, а еще об антироссийских санкциях. Его интересует эффективность оружия, чтобы делать максимум для увеличения поставок. У нас постоянная коммуникация с нашим военным командованием, и мы знаем, что нужно армии для победы на тех или иных участках фронта", – сказал Ермак, слова которого приводят украинские СМИ.
Он отметил, что регулярно общается с советником президента США по нацбезопасности Джейком Салливаном, чтобы ускорить поставки тяжелого вооружения. «Буду скоро снова говорить с ним о новом пакете военной помощи США. Ждем еще четыре HIMARS и не только. Важно сейчас не дать россиянам затащить нас с войной в зиму. Президент настроен серьезно и готов делать все для того, чтобы мы освободили наши территории как можно скорее. Готов говорить с мировыми лидерами, доводить позицию Украины. Многое зависит от обучения наших воинов. Мы переломим ход этой войны. Скоро будет много сюрпризов», – резюмировал Ермак.