«Էդվարդ Ասրյանին ԳՇ պետ նշանակելը խոսում է գործարքի մասին». Տիրան Խաչատրյան
Երբ մարդուն մեկ տարի առաջ ինչ-ինչ պատճառներով պաշտոնից հեռացնում են և հետո մի քանի պաշտոն բարձրացնում ու շտաբի պետ են նշանակում՝ հասկանալի է, որ չակերտավոր գործարքի մասին է խոսքը: Այս մասին 24News-ի հետ զրույցում ասել է Գլխավոր շտաբի պետի նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով Էդվարդ Ասրյանին ԳՇ պետ նշանակելու որոշմանը:
Հարցին, թե ի՞նչ գործարքի մասին է խոսքը, Տիրան Խաչատրյանը չի ցանկացել պատասխանել, ասելով՝ իրենից ճշտեք:
Դիտարկմանը, թե մամուլում տեղեկություն կա, որ 2021 թվականին սեպտեմբերի 27-ին Էդվարդ Ասրյանն ազատվել է ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ գլխավոր վարչության պետի՝ ԳՇ պետի տեղակալի պաշտոնից, այն պատճառով, որ նրան տեսել էին ՊՆ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ, որի ժամանակ, նա Սեյրան Օհանյանին «պարոն գեներալ»-ով էր դիմել, ինչը դուր չէր եկել ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանին, Տիրան Խաչատրյանը պատասխանել է. «Իմ տեղեկություններով՝ պատճառը միայն դա չէ, այդ հանդիպման ժամանակ Էդվարդ Ասրյանը ներկայացրել է իրականությունը, ոչ միայն պատերազմի, այլ նաև հետպատերազմյան ընթացքի մասին, ինչը իշխանավորներին հաճելի չի եղել: Էդվարդ Ասրյանին շատ լավ ճանաչում եմ, բավական երկար ժամանակ իմ ենթական է եղել, գիտելիքներ ունեցող զինվորական է»:

Тиран Хачатрян: Назначение Эдварда Асряна начальником Генштаба говорит о сделке
Когда человека год назад по каким-то причинам сняли с должности, а потом повысили на несколько должностей и назначили начальником Генштаба, понятно, что здесь речь идет о «сделке». Об этом в беседе с 24News заявил бывший заместитель начальника Генштаба Тиран Хачатрян, комментируя назначение Эдварда Асряна начальником Генштаба.
На вопрос, о какой сделке идет речь, Тиран Хачатрян не захотел отвечать, отметив, что этот вопрос следует уточнить у Асряна.
На замечание, что в СМИ появилась информация о том, что 27 сентября 2021 года Эдвард Асрян был уволен с должности начальника оперативного управления Генштаба ВС – заместителя начальника Генерального штаба ВС Армении по той причине, что его видели беседующим около 10 минут с бывшим министром обороны, депутатом фракции «Армения» Сейраном Оганяном, когда он использовал обращение «господин генерал», что не понравилось в частности председателю постоянной комиссии по вопросам обороны и безопасности Андранику Кочаряну, Тиран Хачатрян ответил: «По моей информации, причина не только в этом. На этой встрече Эдуард Асрян представил реальность не только о войне, но и о послевоенном процессе, что не понравилось властям. Я очень хорошо знаю Эдварда Асряна, он на протяжении долгого времени был моим подчиненным, является толковым военным».