Ազատ արձակել հայ գերիներին․ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է Ազգային պաշտպանության ակտի փոփոխությունները
Ուրբաթ, 15 հուլիսի, 2022 թ., 09:36
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է 2023թ-ի Ազգային պաշտպանության վավերացման ակտ օրենքում ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հանձնախմբի անդամների ներկայացրած փոփոխություն 121, փոփոխություն 611, փոփոխություն 337 օրինագծերը, հաղորդում են ամերիկահայ կազմակերպությունները: Ըստ վերջիններիս տեղեկության, ԱՄՆ Կոնգրեսի ստորին պալատը համաձայնվել է օրենքի այս լրացումները ներառել 2023թ-ի Ազգային պաշտպանության վավերացման ակտ օրենքում:
Հիշեցնենք, որ փոփոխություն 611 (նախկինում՝ 698) ներկայացվել է կոնգրեսական Ադամ Շիֆի կողմից: Այն պնդում է, որ Ադրբեջանի կառավարությունը պետք է անհապաղ վերադարձնի բոլոր հայ ռազմագերիներին և գերի ընկած քաղաքացիական անձանց: Այս օրինագծին են որպես համահեղինակներ միացել ավելի քան 25 կոնգրեսականներ: Թիվ 611 փոփոխությունն ընդգրկվել է մի խումբ օրինագծերի՝ «en bloc 5»-ի փաթեթի մեջ և քվեարկության է դրվել որպես այդ փաթեթի մի մաս:
Ընդունված մյուս օրինագիծը՝ փոփոխություն 121 (նախկինում՝ 837), ներկայացվել է կոնգրեսականներ Թոնի Քարդենասի և Բրեդ Շերմանի կողմից: Օրինագիծը պահանջում է պետքարտուղարությունից և պաշտպանության նախարարությունից տրամադրել զեկույց, որը մանրամասներ կներկայացնի թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում ԱՄՆ-ի պահեստամասերի օգտագործման մասին, որոնք Ադրբեջանը կիրառել է ԼՂ երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից օգտագործված սպիտակ ֆոսֆորի, կասետային ռումբերի և այլ արգելված զինատեսակների, 2020 թվականի ԼՂ պատերազմի ժամանակ Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների հավաքագրման վերաբերյալ: Այս նախաձեռնությունը աջակցել են շուրջ երկու տասնյակ այլ կոնգրեսականներ: Թիվ 121 փոփոխությունն ընդգրկվել է մի խումբ օրինագծերի՝ «en bloc 1»-ի փաթեթի մեջ և քվերակության է դրվել որպես այդ փաթեթի մի մաս:
Մյուսը՝ փոփոխություն 337 (նախկինում՝ #992) ներկայացվել է կոնգրեսական Ջեքի Սփեյերի կողմից, որը հանձնարարում է պաշտպանության նախարարին, պետքարտուղարի հետ համաձայնեցնելով, ներկայացնել Կոնգրեսին Ազատության աջակցման ակտի 907-րդ բանաձևի չեղարկման մանրամասները: Բացի այդ, զեկույցը պետք է պարունակի տեղեկություն այն մասին, թե արդյոք Ադրբեջանի կառավարությանն ուղղված անվտանգության ոլորտի աջակցությունը չի խաթարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը: Օրինագիծն աջակցել են շուրջ 15 կոնգրեսականներ: Թիվ 337 փոփոխությունն ընդգրկվել է մի խումբ օրինագծերի՝ «en bloc 3»-ի փաթեթի մեջ և քվերակության է դրվել որպես այդ փաթեթի մի մաս: Այս մասին հայտնում է «Ամերիկայի ձայն»-ը:

Палата представителей США приняла поправку с призывом о немедленном освобождении удерживаемых Баку армянских пленных
Пятница, 15 Июля, 2022 года, 09:36
Палата представителей США приняла еще три проармянские поправки (121, 611 и 337) к Закону об ассигнованиях на национальную оборону на 2023 бюджетный год.
В частности, принята 611-я поправка, призывающая правительство Азербайджана немедленно освободить армянских военнопленных и гражданских лиц. Автором поправки является конгрессмен США Адам Шифф. К этой поправке в качестве соавтроров присоединились более 25 членов Конгресса.
Кроме того, была принята представленная конгрессменами Тони Карденасом и Брэдом Шерманом поправка 121, которая требует отчета о военных преступлениях Азербайджана. Поправка 121 прямо требует от Государственного департамента и Министерства обороны представить отчет с подробным описанием того, использовались ли в турецких беспилотниках, использованных Азербайджаном против Армении и Арцаха в 2020 году, детали американского производства. Кроме того, в отчете должны быть представлены сведения об использовании Азербайджаном белого фосфора, кассетных бомб и другого запрещенного оружия против Арцаха, привлечении к войне Турцией и Азербайджаном иностранных наемников-террористов.
Другая, поправка 337 (ранее 992), была внесена конгрессменом Джеки Спир. Она требует от Госдепартамента США представить отчет, документирующий причины повторного обхода администрацией Байдена 907-й резолюции «Акта поддержки свободы». В дополнении Спир также потребовала, чтобы в представляемом докладе содержалась информация о том, не навредила ли оказанная Азербайджану американская поддержка мирному процессу в Арцахе, а также дать оценку применению Азербайджаном наступательной силы против Армении или попранию суверенной территории Армении с момента прекращения огня в ноябре 2020 года по сей день. Законопроект поддержали около 15 конгрессменов.