«ՆԱՏՕ-ի սահմաններն ավելացել են 13 հազար կիլոմետրով». Բայդեն
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարծիք է հայտնել, որ Ռուսաստանի նպատակը ՆԱՏՕ-ի թուլացումն է, սակայն, ի վերջո, դաշինքն ամրապնդվեց, քանի որ չեզոք Ֆինլանդիան և Շվեդիան որոշեցին միանալ դաշինքին։
«Ռուսաստանի նպատակն էր ոչնչացնել և թուլացնել դաշինքը, բայց տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը՝ «ՆԱՏՕ-ի ֆինլանդիզացիայի» փոխարեն ստացվեց «Ֆինլանդիայի նատովիզացիա»։ Պարզապես մտածեք, այժմ Շվեդիան և Ֆինլանդիան ավելի մոտ են ՆԱՏՕ-ին, քան երբևէ»,- հինգշաբթի ասել է Բայդենը Մադրիդում կայացած մամուլի ասուլիսում։
«Մենք միասնական ենք, ինչպես երբեք։ Իսկ Ֆինլանդիան ու Շվեդիան ուժեղ կլինեն, քան երբևէ։ Երկու երկրներն էլ ունեն լուրջ բանակներ, այդ երկրները ՆԱՏՕ-ի սահմանները կավելացնեն 8000 մղոնով (մոտ 13000 կմ), մասնավորապես՝ Ֆինլանդիայի ու Ռուսաստանի սահմանի երկայնքով»,- ասաց նա։
Միևնույն ժամանակ, խոսելով Շվեդիայի ղեկավարների հետ շփումների մասին, Բայդենը սխալ խոսեց և շփոթեց այս երկիրը Շվեյցարիայի հետ։ «Օ, Աստված, կարծես մի փոքր ոգևորվեցի ՆԱՏՕ-ն ընդլայնելու փորձով»,- կատակել է ԱՄՆ նախագահը։

Байден: Границы НАТО увеличились на 13 тысяч километров
Президент США Джо Байден высказал мнение, что целью России было ослабление НАТО, но в итоге альянс усилился, так как придерживавшиеся нейтралитета Финляндия и Швеция приняли решение присоединиться к альянсу.
«Цель России состояла в том, чтобы разрушить и ослабить альянс, но вышло ровно противоположное — вместо «финляндизации НАТО» получилась «натовизация Финляндии». Только подумайте, сейчас Швеция и Финляндия ближе к НАТО, как никогда», — сказал Байден в четверг на пресс-конференции в Мадриде.
«Мы едины, как никогда. И Финляндия со Швецией будут сильны, как никогда. В обеих странах серьезные армии, эти страны увеличат границы НАТО на 8 тыс. миль (около 13 тыс. км), в частности, вдоль границы Финляндии с Россией», — отметил он.
При этом, говоря о контактах с лидерами Швеции, Байден оговорился и перепутал эту страну со Швейцарией. «О Боже, похоже я несколько погорячился, стремясь расширять НАТО», — пошутил по этому поводу президент США.