ՌԴ-ն օգնեց Հայաստանին ու Ադրբեջանին համաձայնության գալ Սյունիքով անցնող մայրուղու շուրջ. #Известия
Ռուսաստանը օգնեց Հայաստանին և Ադրբեջանին համաձայնության գալ «Զանգեզուրի միջանցքի» ավտոմայրուղու շուրջ, մնում է՝ 6-կիլոմետրանոց հատվածը, այս մասին գրում է «Известия»-ն՝ հղում կատարելով բանակցություններին մոտ կանգնած բարձրաստիճան պաշտոնյայի և կցելով լուսանկար:
«Հունիսի 3-ին՝ փոխվարչապետների վերջին հանդիպման ժամանակ, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ապագա երթուղու վերաբերյալ, մնում է՝ կողմերը համաձայնության գան ընդամենը 6-կիլոմետրանոց հատվածի շուրջ, որը բացակայում է։ Այնտեղ լեռներ են, ուստի ռուսական «Автодор»‎ ընկերությունը փորձագետների է ուղարկում, որպեսզի նրանք ինժեներական պարզ լուծումներ առաջարկեն»,- պարզաբանել է աղբյուրը։
Նշվում է, որ ճանապարհը ձգվելու է հայկական կողմից Արաքսի երկայնքով։ Մյուս հատվածում շահագործվելու են խորհրդային հին ճանապարհները, որոնք մինչև 1992-ը կապում էին Նախիջևանը Զանգելանի հետ՝ հայկական տարածքով:

РФ помогла Армении и Азербайджану договориться об автотрассе через Сюник. #Известия
Россия помогла Армении и Азербайджану договориться по поводу автомобильной трассы в «Зангезурском коридоре», согласовать остается лишь небольшой участок в 6 км. Об этом «Известиям» заявил высокопоставленный осведомленный источник.
«Азербайджан и Армения уже давно договорились по железнодорожному коридору в Нахичевань, еще осенью прошлого года. По автомобильной трассе в Ереване взяли длинную паузу. Но на последней встрече вице-премьеров 3 июня смогли согласовать маршрут будущей трассы за исключением отсутствующего участка в 6 км. Там горы, и российский «‌‎Автодор» направляет туда экспертов, чтобы они предложили простое инженерное решение», — пояснил источник.
Трасса пройдет вдоль реки Аракс с армянской стороны. На остальном участке, по словам собеседника, будут задействованы старые советские дороги, которые до 1992 года связывали Нахичевань с «Зангеланским районом» через армянскую территорию.