Փարիզի ահաբեկչությունների գլխավոր կազմակերպիչը դատապարտվել է ցմահ բանտարկության
Ահաբեկիչ Սալահ Աբդեսլամը՝ 2015 թվականի նոյեմբերի 13-ին Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների գլխավոր կազմակերպիչներից մեկը, այսօր դատապարտվել է ցմահ ազատազրկման։
Ինչպես նշում է lefigaro.fr հրատարակությունը, վճիռը կայացրել է հատուկ երդվյալ ատենակալությունը Փարիզում։
«Հինգ պրոֆեսիոնալ դատավորներ հետևել են ազգային հակաահաբեկչական դատախազության պահանջներին, որոնք պահանջել են այս չափազանց հազվադեպ պատժամիջոցը»,- ասվում է զեկույցում։
Հրապարակումն ընդգծում է, որ նման միջոցը նվազագույնի է հասցնում ազատման ցանկացած հնարավորություն։ Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի նոյեմբերին ահաբեկիչները գրեթե միաժամանակ պայթյուններ էին կազմակերպել Սեն-Դենիի «Ստադ դե Ֆրանս» մարզադաշտի մոտ, գնդակահարել մի քանի ռեստորանների այցելուներին և ջարդ կազմակերպել «Բատակլան» համերգասրահում: Այդ հարձակումների հետևանքով զոհվել է 130 մարդ։
Բացի այդ, Մարոկկոյի ծագում ունեցող ահաբեկիչ Մուհամմեդ Աբրինին, ով մասնակցել է 2016 թվականին Փարիզի և Բրյուսելի պայթյունների պլանավորմանը, դատապարտվել է 30 տարվա ազատազրկման՝ երկու երրորդով պայմանական ազատազրկման։

Главный организатор парижских терактов Салах Абдеслам приговорен к пожизненному заключению
Террорист Салах Абдеслам, один из главных организаторов террористических актов в Париже 13 ноября 2015 года, был приговорен сегодня к пожизненному заключению.
Как сообщает издание lefigaro.fr, вердикт вынес специальный суд присяжных Парижа.
"Пять профессиональных судей следовали требованиям национальной антитеррористической прокуратуры, которая потребовала этой чрезвычайно редкой санкции", - отмечается в сообщении.
Издание подчеркивает, что подобная мера сводит к минимуму любую возможность освобождения. Напомним, что в ноябре 2015 года террористы почти одновременно устроили взрывы возле стадиона «Стад де Франс» в Сен-Дени, расстреляли посетителей нескольких ресторанов и устроили бойню в концертном зале «Батаклан». В тех терактах погибли 130 человек.
Кроме этого террорист марокканского происхождения Мохаммед Абрини, участвовавший в планировании терактов в Париже и взрывов в Брюсселе в 2016 году был приговорен к 30 годам лишения свободы с условным сроком в две трети.