Պուտինը հայտարարել է, թե Պետրոս Առաջինի նման «կվերադարձնի հողերը»
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համոզված է, որ ժամանակակից Ռուսաստանի դերն ինքնիշխանությունն ու տարածքները «վերադարձնելն ու ամրապնդելն է»։
«Դատելով ամեն ինչից, ի վերուստ մեզ տրվել է վերադարձնել ու ամրապնդել (հողերը-խմբ.), և եթե ելնենք նրանից, որ մեր գոյության հիմքում ընկած են այս հիմնարար արժեքները, ապա, անշուշտ, կհաջողվի լուծել մեր առջև ծառացած խնդիրները»,- ասել է նախագահը հինգշաբթի օրը երիտասարդ ձեռներեցների հետ հանդիպման ժամանակ՝ զուգահեռներ տանելով Պետրոս Առաջինի դարաշրջանի հետ, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսական պետության ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ Հյուսիսային պատերազմի տարիներին Պետրոս I-ը Շվեդիայից ոչինչ չի խլել, «վերադարձրել է»։
«Պետրոս I-ը 21 տարի Հյուսիսային պատերազմ է մղել: Թվում էր, թե նա կռվել է Շվեդիայի հետ և ինչ-որ բաներ է պոկել։ Բայց նա ոչինչ չի պոկել, նա վերադարձրել է»,- ասել է Պուտինը՝ հստակեցնելով, որ խոսքը վերաբերում է «ամբողջ Լադոգայի տարածքին, որտեղ այսօր հիմնադրված է Պետերբուրգը»։
ՌԴ նախագահը նաև խոստացել է չկանգնել «նույն փոցխի վրա, ինչ ԽՍՀՄ-ը», և որ ռուսական տնտեսությունը կմնա բաց։

Путин заявил, что, как и Петр Великий, будет «возвращать земли»
Президент РФ Владимир Путин убежден, что роль современной России заключается в том, чтобы «возвращать и укреплять» суверенитет и территории.
«Судя по всему, на нашу долю тоже выпало возвращать и укреплять, и если мы будем исходить из того, что эти базовые ценности составляют основу нашего существования, мы, безусловно, преуспеем в решении задач, которые перед нами стоят», – сказал президент РФ на встрече с молодыми предпринимателями в четверг, проводя аналогию с эпохой Петра Великого, передает ТАСС.
Также глава российского государства подчеркнул, что Петр I в годы Северной войны ничего не отторгал у Швеции, «он возвращал».
«Петр I Северную войну 21 год вел. Казалось бы, воевал со Швецией и что-то там отторгал. Ничего он не отторгал! Он возвращал», – сказал Путин, уточнив, что это относится ко «всему Приладожью, там, где сегодня Петербург основан».
Президент России также пообещал не наступать «на те же грабли, что и СССР», и что экономика РФ останется открытой.