Գերմանիան աստիճանաբար կհրաժարվի ռուսական էներգառեսուրսներից
Գերմանիան աստիճանաբար կհրաժարվի ռուսական էներգառեսուրսներից: Մասնավորապես, մինչև 2022 թվականի վերջ Բեռլինը մտադիր է ամբողջությամբ դադարեցնել ռուսական նավթի ներկրումը։
Այս մասին Ռիգայում Բալթյան երկրների ԱԳ նախարարների հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Աննալենա Բերբոքը, գրում է Reuters-ը։ Բերբոքն ընդգծել է, որ շուտով Գերմանիան կհրաժարվի նաև ռուսական ածխից։ Դա պետք է տեղի ունենա մինչև այս ամառվա ավարտը։
«Գերմանիան կհրաժարվի ռուսական ածուխ ներկրելուց մինչև ամառվա վերջ: Մենք մինչև ամառ կիսով չափ կկրճատենք նավթի ներկրումը և մինչև տարեվերջ դրանք կդադարեցնենք»,- ասել է նա:
Միաժամանակ, Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ ռուսական գազից երկրի հրաժարման հստակ ժամկետ չկա, դա անխուսափելի է։ Պատճառը Ռուսաստանից էներգետիկ անկախություն ձեռք բերելու՝ Եվրոպայի ցանկությունն է։
«Եվրոպայի անվտանգությունը նշանակում է, որ մենք նվազեցնում և դադարեցնում ենք մեր կախվածությունը Ռուսաստանից, առաջին հերթին էներգետիկ քաղաքականության մեջ: Մենք ցանկանում ենք դադարեցնել ռուսական գազի ներկրումը: Ավելի լավ է անել այսօր, քան վաղը»,- ասել է Բերբոքը:
Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Գերմանիայի որոշումը՝ հրաժարվելու ռուսական էներգետիկ ռեսուրսներից, վերջնական է։ Նրա խոսքով, նախկինում երկիրը «սխալներ էր անում», ուստի այժմ անհրաժեշտ է հրաժարվել Ռուսաստանի Դաշնության նավթից, գազից և ածուխից։
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ երկիրը ռուսական գազի մատակարարումների կարիքը չունի։ Նա նաև նշել է, որ աջակցում է ահաբեկչական երկրի դեմ նավթի և գազի ամբողջական էմբարգոյին։

Германия прекратит импорт нефти из России до конца 2022 года, газ на очереди - министр
Германия постепенно будет отказываться от покупки российских энергоносителей. В частности, уже к концу 2022 года Берлин намерен полностью прекратить импортировать российскую нефть.
Об этом сообщила глава МИД Германии Анналена Бербок во время совместной пресс-конференции с главами МИД Балтии в Риге, пишет Reuters. Бербок подчеркнула: вскоре Германия откажется и от закупки угля в РФ. Это должно произойти до конца лета этого года.
"Германия откажется от импорта российского угля до конца лета. Импорт нефти мы наполовину сократим к лету и до конца года сведем на нет", – отметила она.
При этом глава МИД Германии подчеркнула: несмотря на то, что точных сроков отказа страны от российского газа пока нет, он – неизбежен. Причина - желание Европы обрести энергетическую независимость от России.
"Безопасность в Европе означает, что мы снижаем и прекращаем нашу зависимость от России, прежде всего, в энергетической политике. Мы хотим отказаться от импорта российского газа. Лучше сделать сегодня, чем завтра", – отметила Бербок.
При этом она подчеркнула: решение Германии об отказе от российских энергоносителей – окончательное. По ее словам, в прошлом страна "делала ошибки", поэтому сейчас отказ от нефти, газа и угля из РФ является необходимым.
Ранее президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что страна не нуждается в поставках российского газа. Он также отметил, что поддерживает полное нефтяное и газовое эмбарго в отношении страны-террориста.