Չի բացառվում՝ 102-րդ ռազմաբազան դուրս բերվի Գյումրիից. «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը, ինչի մեկնարկն արդեն տրվել է Մոսկվայում Հայաստանի ու Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարների ունեցած հանդիպումով, նաև փշալարային տրամաբանությամբ կահավորված ու զինված սահմանների թոթափում է ենթադրում։ Համենայնդեպս Շիրակի մարզից շարունակ տեղեկություններ ու ահազանգեր են հասնում այն մասին, որ եթե հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման հարցում ամեն բան հարթ ընթանա, ապա չի բացառվում՝ առաջիկայում Գյումրու 102-րդ ռազմաբազան այնտեղից դուրս բերվի, քանի որ դրա կարիքը պարզապես չի լինի։
Իհարկե, հայ-ռուսական միացյալ զորքերի մասին համաձայնագրի շրջանակներում դեռևս 2010-ին ստորագրված արձանագրության մեջ ֆիքսված է, որ Գյումրիում տեղակայված ռուսական ռազմաբազան այնտեղ մնալու իրավունք ունի մինչև 2044 թվականը, այնուամենայնիվ, թեմայի շուրջ զրուցեցինք Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանի հետ: Մարզպետը հորդորեց Պաշտպանության նախարարություն դիմել, բայց հիշեցրեց 2010-ին ստորագրված փաստաթուղթը:
Նշենք, որ այն ժամանակ ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի կողմից ստորագրված N5 արձանագրության համաձայն՝ ոչ միայն բազայի տեղակայման ժամկետն էր սահմանվում, այլ նաև ռուսական կողմը պարտավորվում էր համատեղ ապահովել Հայաստանի ռազմական անվտանգությունն ու սատարել հայկական զինուժին սպառազինվելու արդիական զինատեսակներով»:

«Жоховурд»: Не исключено, что 102-я военная база будет выведена из Гюмри
Газета «Жоховурд» пишет: «Нормализация армяно-турецких отношений, которая уже началась со встречи министров иностранных дел Армении и Турции в Москве, предполагает демонтаж обставленных и вооруженных границ. Во всяком случае, из Ширакской области постоянно поступает информация и тревожные сообщения о том, что если в нормализации армяно-турецких отношений все пойдет гладко, не исключено, что в ближайшее время оттуда будет выведена 102-я военная база в Гюмри, так как нужды в в ней попросту не будет.
Конечно, согласно подписанному в рамках соглашения о совместных армяно-российских войсках протоколу в 2010 году указано, что российская военная база в Гюмри имеет право оставаться там до 2044 года, однако мы обсудили этот вопрос с губернатором Ширака Назели Багдасарян.
Губернатор призвала обратиться в Минобороны, но напомнила о документе, подписанном в 2010 году.
Отметим, что согласно протоколу N5, подписанному тогдашним президентом России Дмитрием Медведевым, устанавливался не только срок дислакации базы, но и российская сторона обязывалась совместно обеспечивать военную безопасность Армении и поддерживать Вооруженные силы Армении поставкой современного оружия».