ԱՀԿ-ում հայտնել են՝ երբ է ավարտվելու կորոնավիրուսի համավարակը
Կորոնավիրուսի համավարակի ավարտին կարելի է սպասել 2022 թվականի սկզբին, հայտարարել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) եվրոպական բաժնի ղեկավար Հանս Քլյուգեն՝ Die Welt պարբերականին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ 2021-ը կլինի ևս 1 COVID-19-ի տարի, սակայն արդեն ավելի կանխատեսելի և կառավարելի:
«2020 թվականը Terra incognita էր՝ գիտական և քաղաքական անհայտություն. 1 տարի անց մենք ավելի շատ բան գիտենք։ Ունենք գործիքներ, ախտորոշիչ ծրագրեր, պատվաստանյութ։ Ես ելնում եմ նրանից, որ 2022 թվականի սկզբին համավարակը կավարտվի»,- ասել է Քլյուգեն։
Ընդ որում՝ ինչպես ընդգծել է մասնագետը, դա չի նշանակում, որ վիրուսը կվերանա։ Նա նշել է, որ պատվաստման հարցում անհրաժեշտ է «եվրոպական համերաշխություն»։

ВОЗ: ''Надеемся, что в начале 2022 года пандемия завершится''
На окончание пандемии коронавируса можно рассчитывать к началу 2022 года, заявил глава европейского отделения Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Ханс Клюге в интервью изданию Die Welt.
По его словам, он исходит из того, что 2021-й будет ещё одним годом COVID-19, однако уже более предсказуемым и управляемым.
«2020 год был Terra incognita, научная и политическая неизвестность. Год спустя мы знаем гораздо больше. У нас есть инструменты, диагностические программы, у нас есть вакцина. Для меня в моей работе, однако, важно планировать наперед. Поэтому я исхожу из того, что к началу 2022 года пандемия закончится»,— сказал Клюге.
При этом, как подчеркнул специалист, это не означает, что вирус исчезнет. Он отметил, что необходима «европейская солидарность» в вопросе вакцинации. Кроме того, очень важно, как страны будут снимать ограничения.