Ե՞րբ է առաջին անգամ Օնիկ Գասպարյանը հակադրվել Նիկոլ Փաշինյանին. նրանց հարաբերությունները լարված են շատ վաղուց. «Ժողովուրդ»
Շաբաթ, 27 փետրվարի, 2021 թ., 09:35
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի և շտաբի մյուս անդամների հայտարարությունը, որով պահանջում են ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և կառավարության հրաժարականը, շարունակում է լայն քննարկման առարկա լինել: Մինչև հիմա, սակայն, պաշտոնապես հայտնի չէ՝ ինչ պատճառով լարվեցին երբեմնի միմյանց համար վստահելի պաշտոնյաների հարաբերությունները։
Մի բան փաստ է. առաջին անգամ չէ, երբ Օնիկ Գասպարյանը հակադրվում է Նիկոլ Փաշինյանին, նրանց հարաբերությունները լարված են շատ վաղուց: «Ժողովուրդ» օրաթերթը դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 26-ին գրել էր, որ Օնիկ Գասպարյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել ԳՇ պետի պաշտոնից, սակայն և կառավարությունից, և ՊՆ գեներալները նրան խնդրել են չհեռանալ, և Գասպարյանն ընդառաջել է։
Փաշինյանի հայտարարությունը՝ փչացած «Իսկանդերի» մասին, եղավ այն կետը, որը Գասպարյանին և իր գործընկերներին ստիպեց հրապարակավ հայտարարություն տարածել և պահանջել նրա հրաժարականը»:

«Жоховурд»։ Когда Оник Гаспарян впервые выступил против Никола Пашиняна?
Газета «Жоховурд» пишет: «Заявление начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна и других представителей штаба, в котором они потребовали отставки премьер-министра РА Никола Пашиняна, продолжает оставаться предметом обширных обсуждений. Однако до сих пор официально неизвестно, по какой причине усилилось напряжение в отношениях между некогда надежными друг для друга должностными лицами.
Фактом является одно – Оник Гаспарян не впервые выступает против Никола Пашиняна, их отношения напряжены очень давно. Газета «Жоховурд» еще 26 ноября 2020 года писала о том, что Оник Гаспарян представил заявление об отставке с поста начальника Генштаба, однако и в правительстве, и генералы Минобороны попросили его не уходить, и Гаспарян пошел им навстречу.
После длительных обсуждений с близкими он сказал, что не уйдет и не оставит армию. До этого Оник Гаспарян по ряду поводов говорил Николу Пашиняну, что он должен подать в отставку и уйти, если хочет, чтобы в стране были стабильность и развитие, однако Пашинян не прислушался к нему. Не прислушался также тогда, когда Гаспарян сказал, что об «Искандерах» не нужно говорить вообще.
Заявление Пашиняна об испорченных «Искандерах» стало той точкой, которая заставила Гаспаряна и его коллег выступить с публичным заявлением и потребовать его отставки».