Ֆրանսիացի սենատորը կոչ է արել հետաքննել Արցախում արգելված զինատեսակների կիրառման փաստը
Ֆրանսիացի սենատորը կոչ է արել Լեռնային Ղարաբաղում արգելված զենքի կիրառման վերաբերյալ միջազգային հետաքննություն անցկացնել:
Սենատոր Գիյոմ Գոնտարը նշել է, որ Ադրբեջանը՝ օգտվելով Թուրքիայի օգնությունից և համաճարակի հետ կապված իրավիճակից, ագրեսիա է սկսել Արցախի դեմ:
Սենատորն ընդգծել է Բերձորի կարևորությունը՝ որպես Արցախին ու Հայաստանին կապող օղակ։ Նա հայտարարել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը փորձում են ընդհանուր սահման ստեղծել։
«Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը վճռորոշ նշանակություն ունի։ Մենք պաշտպանում ենք ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը։ Լավ կլիներ սկսել Ղարաբաղի ինքնորոշման գործընթացը։ Բայց ավելի կարևոր է, որ ֆրանսիական կառավարությունը ճանաչի Արցախը»,-ասել է Գիյոմ Գոնտարը:

Французский сенатор призвал к расследованию применения запрещенных вооружений в Арцахе
Французский сенатор призвал провести международное расследование применения запрещенных видов оружия в Нагорном Карабахе.
Сенатор Гийом Гонтар отметил, что Азербайджан, воспользовавшись помощью Турции и ситуацией с эпидемией, начал агрессию против Арцаха.
Сенатор подчеркнул важность Лачина как связующего звена Арцаха с Арменией. Он заявил, что Турция и Азербайджан пытаются создать общую границу.
«Статус Нагорного Карабаха имеет решающее значение. Мы защищаем право народов на самоопределение. Было бы хорошо начать процесс самоопределения Карабаха. Но с точки зрения приоритета важнее, чтобы французское правительство признало Арцах и использовало этот фактор в качестве долгосрочного инструмента. «Экологическая группа проголосует за законопроект», – сказал Гийом Гонтар.