«Իմ կենացը մի խմեք, իմ գործը շարունակե՛ք»․ այսօր Մոնթեի ծննդյան օրն է
Մոնթեն ծնվել է 1957 թվականին Մեծ Եղեռնից փրկված և ԱՄՆ Քալիֆորնիայի Վայսեյլի ավանում հանգրվանած հայի ընտանիքում։ Այսօր նա կդառնար 63 տարեկան։
Իր ողջ գիտակից կյանքում նա պայքարել է հայերի իրավունքների, հայոց ցեղասպանության ճանաչման և մեր հայրենիքի համար: 22 տարեկանում արդեն լիովին տիրապետում էր անգլերենին, ֆրանսերենին, իսպաներենին, իտալերենին, թուրքերենին, պարսկերենին, ճապոներենին, քրդերենին։
1980թ-ից անդամագրվելով Հայաստանի ազատագրության հայ գաղտնի բանակին՝ կարճ ժամանակում դարձել է նրա ղեկավարներից մեկը։ 1981-ի նոյեմբերի 11-ին Ֆրանսիայի Օռլի օդանավակայանում Մոնթեն ձերբակալվել է կեղծ անձնագիր և ատրճանակ կրելու մեղադրանքով։
Նա սկզբում դատապարտվել է 4 ամսվա ազատազրկման, իսկ ավելի ուշ դատարանը որոշել է վտարել նրան Ֆրանսիայից։ Դատարանում Մոնթեն հայտարարել է. «Բոլոր հայերը կեղծ անձնագրեր են կրում՝ ֆրանսիական, ամերիկյան, դրանք կեղծ կլինեն այնքան ժամանակ, քանի դեռ հայկական չեն...»։ Մոնթեն բանտից դուրս է եկել 1989-ի հունվարի 16-ին։
1991թ-ին Մոնթեն գալիս է Հայաստանի Հանրապետություն, որտեղ արդեն սկսվել էին հայ-ադրբեջանական զինված ընդհարումները։ Նույն թվականի սեպտեմբերին մեկնում է Արցախի Հանրապետություն, որտեղ նրան անվանակոչում են Ավո մականունով։ Ռազմական տեսանկյունից մասնագիտական բարձր հմտություններ ցուցաբերելու շնորհիվ 1992թ-ին ստանձնում է Մարտունու պաշտպանական շրջանի շտաբի պետի պարտականությունը։ Նրա ղեկավարությամբ Մարտունին դառնում է Արցախի ամենապաշտպանված ու ամենամարտունակ շրջանը։ 1993թ-ի մարտ-ապրիլ ամիսներին նրա ղեկավարությամբ ազատագրվում է նաև Քարվաճառը:
Այսօր՝ 2020թ. նոյեմբերի 25-ին, Հայաստանի վարչապետի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների ստորագրած եռակողմ համաձայնությամբ, Քարվաճառի շրջանն ամբողջությամբ հանձնվեց Ադրբեջանին։
Մոնթեն սպանվել է 1993թ-ի հունիսի 12-ին ադրբեջանական զրահամեքենայի կրակոցից, երբ հետախուզության նպատակով մարտընկերների հետ այցելել է Աղդամի շրջանի Մարզիլի գյուղի մատույցներ։
«Պետք է հիմա մեր ամբողջ ուժը դնենք աս գործի մեջ, հաղթենք ու վերջ, խաղաղություն պիտի ըլլա միայն մեր հաղթանակով, անկարելի է խաղաղություն տեսնել առանց մեր հաղթանակի: Ինչքան դժվար է Հայաստանի տնտեսական վիճակը, հասկցանք, դժվար է և այլն, բայց պատերազմն ալ այդպես է, պատերազմը հաճելի բան չէ: Բիդի հասկնանք, որ բիդի զոհվինք, բիդի մեր ամբողջ ուժը դնենք ռազմական գործի մեջ, հաղթենք, և հետո մեր բոլորիս համար էլ ավելի լավ կըլլա: Եթե չհաղթենք աս պատերազմի մեջ, մեր պատմությունը, իմ կարծիքով, կրնա վերջանալ, մեր պատմության վերջին էջը կրնանք դարձնել, եթե կորսցնենք աս հողակտորը…»,- այս խոսքերի հեղինակը հայ ազգի հերոս Մոնթե Մելքոնյանն է:

«Не поднимайте тосты за мое здоровье, а продолжите мое дело»: Монте Мелконяну сегодня исполнилось бы 63 года
Среда, 25 Ноября, 2020 года, 08:35
25 ноября – день рождения великого сына армянского народа, Национального героя Армении Монтэ Мелконяна. Сегодня ему исполнилось бы 63 года.
Монте Мелконян родился 25 ноября 1957 года в армянской семье, пережившей Геноцид армян и проживавшей в Виселии, Калифорния, США.
Всю свою сознательную жизнь он боролся за права армян, за признание Геноцида армян, за Родину. В возрасте 22 лет он уже говорит на английском, французском, испанском, итальянском, турецком, персидском, японском и курдском языках.
Вступив в Армянскую секретную армию освобождения Армении в 1980 году, он вскоре стал одним из ее руководителей. 11 ноября 1981 года Монте был арестован в аэропорту Орли во Франции по обвинению в ношении поддельного паспорта и пистолета. Первоначально он был приговорен к 4 месяцам лишения свободы, а позже суд постановил депортировать его из Франции. В суде Монте заявил: «Все армяне имеют поддельные паспорта — французские, американские, они будут поддельными, если они не армяне…». Монте был освобожден из тюрьмы 16 января 1989 года.
В 1991 году Монте приехал в Республику Армения, где уже начался армяно-азербайджанский вооруженный конфликт. В сентябре того же года он уехал в Республику Арцах, где получил прозвище Аво. Благодаря своим высоким профессиональным навыкам с военной точки зрения, в 1992 году он занял пост начальника штаба Мартунинского района обороны. Под его руководством Мартуни стал самым защищенным и наиболее эффективным районом Арцаха. В марте-апреле 1993 года под его руководством Карвачар был освобожден.
Сегодня, 25 ноября 2020 года, по трехстороннему соглашению, подписанному премьер-министром Армении, президентами России и Азербайджана, Карвачарский район был полностью передан Азербайджану.
Монте был убит азербайджанской бронетехникой 12 июня 1993 года, когда он вместе со своими соратниками посетил окраину села Марзили Агдамского района.