Համաշխարհային բանկերը 18 տարում լվացել են 2 տրլն դոլար
Համաշխարհային խոշորագույն բանկերը 1999-2017թթ․ օգնել են իրենց հաճախորդներին շրջանցել պատժամիջոցները և լվանալ անօրինական կերպով ստացված 2 տրլն դոլարի միջոցները։ Այս մասին հետաքննություն է հրապարակել ամերիկյան BuzzFeed պարբերականը։ Կայքն անդրադառնում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի հատուկ ստորաբաժանման՝ FinCEN-ի (ֆինանսական հանցագործությունների դեմ պայքարի ցանց) տրամադրության տակ հայտնված նյութերին: Փաստաթղթերը ներկայացնում են ավելի քան 2 հզր․, այսպես կոչված, բանկային հաշվետվություններ՝ հաճախորդների կասկածելի գործարքների վերաբերյալ՝ SAR (կասկածելի գործունեության հաշվետվություններ)։
«Կառավարական գաղտնի փաստաթղթերի հսկայական զանգվածն առաջին անգամ ցույց է տալիս, թե ինչպես են արևմտյան գլխավոր բանկերը տրիլիոն դոլարի կասկածելի գործողություններ իրականացրել՝ հարստացնելով իրենց և իրենց բաժնետերերին՝ միաժամանակ հեշտացնելով ահաբեկիչների, ավազակապետերի և նարկոմաֆիայի աշխատանքը: ԱՄՆ կառավարությունը, չնայած լայն լիազորություններին, չի կարող խանգարել դրան»,- ասված է հրապարակման մեջ։
Պարբերականի տվյալներով՝ ֆինանսական հաստատությունների ղեկավարությունն աչք է փակել կասկածելի գործողությունների մասին աշխատակիցների նախազգուշացման վրա: Բանկերը հույս ունեին, որ նման սխեմաների բացահայտման դեպքում կկարողանան համաձայնագիր կնքել ամերիկյան արդարադատության հետ, ինչը նախատեսում է միայն տուգանքներ:
«Սակայն հետաքննությունը ցույց է տալիս, որ նույնիսկ պատասխանատվության ենթարկվելուց և տուգանքներից հետո այնպիսի բանկեր, ինչպիսիք են՝ JP Morgan Chas-ը, HSBC-ն, Standard Chartered-ը, Deutsche Bank-ը և Bank of New York Mellon-ը, շարունակել են փոխանցել կասկածյալների միջոցները»,- նշված է հրապարակման մեջ:

Мировые банки за 18 лет помогли клиентам отмыть деньги и обойти санкции на $2 трлн
Несколько банков с мировым именем помогли своим клиентам обойти санкции и отмыть незаконно полученные средства в объеме $2 трлн с 1999 по 2017 год. С такими утверждениями выступил в воскресенье в своем расследовании американский портал BuzzFeed. Сайт ссылается на оказавшиеся в его распоряжении материалы специального подразделения Министерства финансов США по борьбе с финансовыми преступлениями ФИНСЕН (FinCEN, Financial Crimes Enforcement Network). Документация представляет собой более 2 тыс. так называемых отчетов банков о подозрительных операциях клиентов - SAR (suspicious activity reports). Представители BuzzFeed передали досье Международному консорциуму журналистских расследований (ICIJ).
"Огромный массив секретной правительственной документации впервые показывает, как главные западные банки проводили подозрительные операции на триллионы долларов, обогащали себя и акционеров, при этом облегчая работу для террористов, клептократов и наркомафии. Правительство США, несмотря на широкие полномочия, не может этому помешать",- говорится в публикации.
По данным портала, руководство финансовых учреждений закрывало глаза на предупреждения сотрудников о подозрительных действиях. Банки надеялись, что в случае разоблачения подобных схем смогут заключить соглашение с американским правосудием, предусматривающее лишь штрафы.
"Однако расследование показывает, что даже после привлечения к ответственности и штрафов такие банки, как JP Morgan Chase, HSBC, Standard Chartered, Deutsche Bank и Bank of New York Mellon, продолжали переводить средства подозреваемых",- отмечается в публикации.