«Կան նաև լավ լուրեր». վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Covid-ով պայմանավորված տնտեսական ճգնաժամի ֆոնին կան նաև լավ լուրեր:
Օրինակ՝ 2020թ. հունվար-հուլիսին Հայաստանից ելակ-մոշ-հաղարջ ապրանքախմբի արտահանումն աճել է 166 տոկոսով. արտահանվել է 5.5 միլիոն դոլարի արտադրանք:
Կարևոր նրբությունն այստեղ այն է, որ արտահանվող արտադրանքը հիմնականում արտադրվում է ջերմոցային տնտեսություններում:
Այսինքն՝ մի կողմից գործ ունենք ջերմոցային տնտեսությունների զարգացման հետ, մյուս կողմից էլ այստեղ արտադրվող բերքը կախվածության մեջ չէ եղանակային պայմաններից և ինչպես առիթ եմ ունեցել նշելու, այստեղ տնտեսվարողը ոչ թե սպասում է, թե ինչքան բերք կլինի այս տարի, այլ պլանավորում է, թե ինչքան է իրեն անհրաժեշտ և արտադրում է ուղիղ այդքան:
Նույն տրամաբանությամբ՝ սունկ-դդմիկ-սպանախ ապրանքախմբի արտահանումը աճել է 62 տոկոսով. արտահանվել է 3.2 միլիոն դոլարի արտադրանք: Աճել է նաև ծաղիկների արտահանումը՝ 16.9 տոկոսով: Արտահանվել է 3.9 միլիոն դոլարի արտադրանք:
Ջերմոցային ամենաարտահանելի արտադրանքը շարունակում է մնալ լոլիկը. հունվար հուլիսին արտահանման ծավալն աճել է 18.5 տոկոսով, արտահանվել է 23.5 միլիոն դոլարի արտադրանք»:

Никол Пашинян: На фоне экономического кризиса, обусловленного COVID-19, есть и хорошие новости
На фоне экономического кризиса, обусловленного COVID-19, есть и хорошие новости. Об этом он написал на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Например, в январе - июле 2020 года в Армении экспорт клубники, ежевики, смородины из Армении вырос на 166%. В общей сложности была экспортирована продукция на 5,5 млн долларов.
Важным нюансом является то, что экспортируемая продукция в основном производится в тепличных хозяйствах.
То есть мы имеем дело с развитием тепличных хозяйств, урожай которых не зависит от погодных условий и, как я уже отмечал, хозяйствующий субъект не дожидается объема урожая, а планирует его сам»,- отметил премьер.
Он также сообщил, что по той же логике вырос и экспорт грибов, кабачков и шпината на 62%. Экспортирована продукция на $ 3,2 млн. Также вырос экспорт цветов - на 16,9%, на 3,9 млн долларов.
По словам Никола Пашиняна, самым экспортируемым тепличным продуктом продолжают оставаться помидоры. В январе-июле 2020 года их экспорт увеличился на 18,5 процента, составив 23,5 млн долларов.