Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ազդեցությունը կզգացվի 2022-ից ոչ շուտ․ ԱՀԿ
Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի ազդեցությունը 2022-ից շուտ չի զգացվի: Նման կարծիք է հայտնել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր գիտաշխատող Սումիա Սվամինաթանը։
«Պատվաստանյութից հետո ժամանակ կպահանջվի, որպեսզի մարդկանց առնվազն 60-70%-ն իմունիտետ ձեռք բերի, ինչը մենք անվանում ենք հավաքական իմունիտետ»,-ասել է նա:
Ինչպես պարզաբանել է փորձագետը, կորոնավիրուսի ազդեցության նվազումը հնարավոր կլինի նկատել 2022-ին: Սակայն խոսքը ոչ թե վիրուսի ոչնչացման, այլ ամբողջ աշխարհում մարդկանց կյանքի վրա դրա ազդեցության նվազեցման մասին է։
Սվամինաթանի կանխատեսմամբ՝ լավատեսական սցենարի դեպքում, պատվաստանյութերը տարբեր երկրներ կմատակարարվեն 2021-ի կեսերին:
Ինչպես հայտնել է EADaily-ը, աշխարհում գրանցվել է կորոնավիրուսի 28 մլն դեպք, ապաքինվել է 20 մլն մարդ, մահացածների թիվը մոտենում է 1 միլիոնի:

#ВОЗ: Эффект от вакцинации проявится не ранее 2022 года
Ощутимый эффект от вакцинации против коронавируса в полной мере проявится в мире не ранее 2022 года. Такое мнение высказала накануне, 9 сентября, главный научный сотрудник Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Сумия Сваминатан.
«Когда поступит вакцина, потребуется время, чтобы все или по крайней мере 60−70% людей обрели иммунитет, который мы называем коллективным иммунитетом»,— сказала она.
Как пояснила эксперт, снижение влияния коронавируса можно будет заметить ориентировочно в 2022 году. Но и тогда речь будет идти не об уничтожении вируса, а об уменьшении его воздействия на жизни людей по всему миру.
По прогнозу Сваминатан, вакцины станут поставляться в разные страны примерно в середине 2021 года. И это оптимистичный сценарий.
Как сообщало EADaily , в мире зарегистрировано 28 млн случаев коронавируса, выздоровели 20 млн, число умерших приближается к миллиону.