Ռուսաստանում փոխնախարարի են ձերբակալել
Մոսկվայի Բասմանի դատարանը ՌԴ էներգետիկայի փոխնախարար Անատոլի Տիխանովին ձերբակալելու որոշում է ներկայացրել: Նրան մեղադրում են ավելի քան 600 միլիոն ռուբլի հափշտակելու համար: Նրա խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը: ՔԿ-ն Տիխանովին, նրա խորհրդական Ռոման Ռիժկովին, «Լանիտ» ընկերության փոխնախագահ Վլադիմիր Մակարովին և Վիկտոր Սերեբրյակովին մեղադրում է խոշոր չափի հափշտակության համար: Մինչև նոյեմբերի 8-ը նրանք կմնան կալանքի տակ:
Ըստ քննության՝ Տիխանովը խարդախությունների է դիմել, երբ եղել է պետական «Ռուսական էներգետիկ գործակալության» տնօրեն: Հափշտակվել է առնվազն 603 միլիոն ռուբլի, որոնք հատկացվել են Մինէներգոյի կողմից՝ «տեղեկատվական համակարգ ստեղծելու համար»:

В России арестовали замминистра
Басманный суд Москвы санкционировал арест замминистра энергетики России Анатолия Тихонова по обвинению в хищении свыше 600 миллионов рублей, передает корреспондент РИА Новости из зала суда.
"Суд постановил: ходатайство следователя удовлетворить, избрать меру пресечения в виде заключения под стражу", - огласила решение судья Валентина Левашова.
СК в среду предъявил Тихонову, его советнику Роману Рыжкову, вице-президенту компании "Ланит" Владимиру Макарову и Виктору Серебрякову обвинение в крупном мошенничестве (часть 4 статьи 159 УК РФ) и попросил арестовать до 8 ноября.
По мнению следствия, махинацию Тихонов провел будучи директором государственного предприятия "Российское энергетическое агентство", украдены "не менее 603 миллионов рублей", выделенные Минэнерго "для создания информационной системы".