Մեկ ամսում Հայաստանի պետական պարտքն աճել է մոտ 221 մլն դոլարով. «Ժողովուրդ»
Այս տարվա հուլիսի վերջի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7.939 մլրդ ԱՄՆ դոլար: «Ժողովուրդ» օրաթերթը տեղեկացել է, որ մեկ ամսում պետական պարտքն աճել է մոտ 221 մլն դոլարով կամ 2.8%-ով։ Իսկ, ահա, տարեսկզբի համեմատ՝ պետական պարտքն ավելացել է 618 մլն դոլարով կամ 8.4%-ով։ ՀՀ կառավարության պարտքը՝ դոլարային արտահայտությամբ, կազմել է 7,460.94 մլն ԱՄՆ դոլար՝ աճելով 2019թ. դեկտեմբերի 31-ի նկատմամբ 9.16%-ով, իսկ 2019 և 2018թթ․ հուլիսի 31-ի նկատմամբ աճելով համապատասխանաբար 15.47%-ով և 20.69%-ով:
ՀՀ կառավարության արտաքին պարտքը՝ դոլարային արտահայտությամբ, կազմել է 5,576.65 մլն ԱՄՆ դոլար՝ աճելով 2019 թ. դեկտեմբերի 31-ի նկատմամբ 5.26%-ով, իսկ 2019 և 2018թթ․ հուլիսի 31-ի նկատմամբ աճելով համապատասխանաբար 13.47%-ով և 14.4%-ով: Հիշեցնենք, որ 2019թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ Հայաստանի պետական պարտքը կազմել է 7.324 մլրդ ԱՄՆ դոլար: Նախորդ տարվա համեմատ՝ պետական պարտքի ծավալն աճել է մոտ 402 մլն դոլարով կամ 5.8%-ով»:

«Жоговурд»: За месяц госдолг Армении увеличился примерно на 221 млн долларов
Государственный долг Армении к концу июля 2020 года составил 7.939 миллиарда долларов. Как стало известно газете «Жоговурд», за месяц госдолг увеличился примерно на 221 миллион долларов или на 2.8%. А по сравнению с началом года госдолг увеличился на 618 миллионов долларов или на 8.4%.
Долг правительства РА в долларовом выражении составил 7,460.94 миллиона долларов США, увеличившись по сравнению с 31 декабря 2019 года на 9.16%, а по сравнению с 31 июля 2018 и 2019 годов – на 15.47% и 20.69% соответственно.
Внешний долг правительства РА в долларовом выражении составил 5, 576.65 млн долларов, увеличившись по сравнению с 31 декабря 2019 года на 5.26%, а по сравнению с 31 июля 2019 и 2018 годов – на 13.47% и 14.4% соответственно.
Напомним, что по состоянию на 31 декабря 2019 года государственный долг Армении составлял 7.324 миллиарда долларов. По сравнению с прошлым годом объем государственного долга увеличился примерно на 402 миллиона долларов или на 5.8%.