Մերկելն ու Մակրոնը պատրաստ են ապահովել Նավալնիի բուժումն արտասահմանում
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել են, որ իրենց երկրները պատրաստ են բուժում և օգնություն ցուցաբերել Ալեքսեյ Նավալնիին:
Այս մասին նրանք հայտնել են օգոստոսի 20-ին՝ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
«Մենք պատրաստ ենք տրամադրել Ալեքսեյ Նավալնիին և նրա հարազատներին անհրաժեշտ ողջ օգնությունը, որը վերաբերում է նրա առողջությանը և պաշտպանությանը»,-հայտարարել Է Մակրոնը:
Մերկելը պահանջել է արագ պարզել Նավալնիի հետ կատարվածը՝ թե կոնկրետ ինչ է տեղի ունեցել։
Այս մասին նա հայտարարել Է Մակրոնի հետ բանակցություններից հետո:
«Պետք է արագ պարզվի, թե ինչպես է տեղի ունեցել այդ ամենը։ Այդ հարցում մենք հետևողական ենք լինելու»,- ասել է Մերկելը։
Օմսկի հիվանդանոցի բժիշկները, որտեղ այժմ գտնվում է Նավալնին, թույլ չեն տալիս նրան տեղափոխել՝ պատճառ բերելով վիճակի ծանրությունը: Քաղաքական գործչի համախոհները կարծում են, որ դա արվում է այն նպատակով, որ հնարավոր չլինի պարզել այն նյութը, որով նրան թունավորել են:

Меркель и Макрон заявили о готовности обеспечить Навальному лечение
Президент Франции Эммануэль Макрон и канцлер Германии Ангела Меркель заявили, что их страны готовы оказать лечение и помощь политику Алексею Навальному. Об этом они рассказали на совместной пресс-конференции.
«Мы готовы предложить всю необходимую помощь Алексею Навальному и его родственникам, касающуюся здоровья, убежища и защиты», — заявил Макрон.
Соратники Навального обратились за помощью к Кремлю для получения разрешения на его перевозку в клинику за границу — ранее посодействовать им в этом в случае такого запроса обещал пресс-секретарь президента Дмитрий Песков.
Врачи больницы в Омске, где сейчас находится Навальный, не дают разрешение на его транспортировку, объясняя это тяжестью его состояния. Соратники политика считают, что это делается с целью сделать невозможным определение токсина, которым он был отравлен.