Պատգամավորը, հագնելով կարճ շրջազգեստ, հարուցել է կորեացիների զայրույթը
Հարավային Կորեայի պատգամավոր Ռյու Հոջոնը խորհրդարանի լիագումար նիստին ներկայացել է կարճ շրջազգեստով, ինչը վեճեր է առաջացրել, թե օրենսդիրներին ինչպես է վայել հագնվել: «Ռիա Նովոստի»-ի փոխանցմամբ այս մասին հաղորդում է YonHap-ը:
Լուսանկարները համացանցում հայտնվելուն պես օգտատերերը քննադատություններով հարձակվել են կնոջ վրա:
«Նա այնպիսի տեսք ունի, կարծես եկել է ներկաներից ալկոհոլի համար գումար գանձելու», «Ի՞նչ է, սա բա՞ր է», «Շուտով նա աշխատանքի կգա բիկինիով», - զայրացել են մեկնաբանություններում:
27-ամյա Ռյու Հոջոնը, որն Ազգային ժողովի ամենաերիտասարդ անդամն է, հագուստի իր ընտրությունը բացատրել է միայն պաշտոնական հագուստ կրելու ավանդույթը փոխելու ցանկությամբ:
«Նստաշրջաններին պատգամավորների մեծ մասը, որոնք միջին տարիքի տղամարդիկ են, կոստյումով և փողկապով են: Ես ուզեցի խախտել այս ավանդույթը», - բացատրել է նա:
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ խորհրդարանի հեղինակությունը հիմնված չէ հագուստի վրա և խոստացել է շարունակել հանդերձանքի փորձարկումները:
Արդարության կուսակցությունը, որի անդամ է Ռյո Հոջոնը, ափսոսանք է հայտնել, որ կին քաղաքական գործչին գնահատում են ոչ թե իր կատարած աշխատանքով, այլ արտաքին տեսքով:
Ռյո Հոջոնին իր պաշտպանության տակ է առել նաև Դեմոկրատական կուսակցության ​​պատգամավոր Կո Մին Չժունը՝ նշելով, որ իր գործընկերը կարողացել է խախտել խորհրդարանի չափազանց ավտորիտար և հանդիսավոր մթնոլորտը:

Надевшая мини-платье депутат вызвала возмущение корейцев
Депутат парламента Южной Кореи Рю Хочжон, пришедшая на пленарное заседание в мини-платье, вызвала споры о том, как подобает одеваться законодателям, сообщает YonHap.
Как только фотографии попали в Сеть, интернет-пользователи обрушились на женщину с критикой.
"Она выглядит так, как будто пришла собрать с присутствующих плату за алкоголь", "Это что, бар?", "Скоро она придет на работу в бикини" — возмутились комментаторы.
Рю Хочжон, которая в свои 27 лет является самым молодым депутатом Национального собрания, объяснила выбор наряда желанием изменить традицию носить только строгую одежду.
"На каждой сессии большинство депутатов — а это мужчины среднего возраста — одеты в костюмы и галстуки. Я хотела разрушить эту традицию", — пояснила она.
Депутат напомнила, что авторитет парламента основан не на одежде и пообещала продолжить экспериментировать с нарядами.
В Партии справедливости, членом которой является Рю Хочжон, выразили сожаление о том, что женщину-политика оценивают не по результатом ее работы, а по внешнему виду.
Также за Рю Хочжон вступилась депутат от Демократической партии Ко Мин Чжун, которая отметила, что коллега смогла разрушить чрезмерно авторитарную и торжественную атмосферу парламента.