Ուկրաինային սննկացում է սպառնում․ #Handelsblatt
Ուկրաինայի ազգային բանկի ղեկավար Յակով Սմոլիի հրաժարականի հետևանքը կարող է հանգեցնել երկրի սննկացմանը, գրում է գերմանական Handelsblatt գործարար թերթը: «Ուկրաինան՝ որպես պետություն, կրկին կանգնած է սնանկության եզրին, քանի որ Կիևը պետք է անհապաղ մի քանի միլիարդ դոլար վճարի օտարերկրյա պարտատերերին: Միայն այս տարի Ուկրաինային անհրաժեշտ է վերաֆինանսավորել հին վարկերը, որոնք կազմում են 17 միլիարդ դոլար և որոնց մարման ժամկետն արդեն ավարտվում է»,- գրում է թերթը:
Հրապարակումը նաև մեջբերում է լոնդոնյան BlueBay ընկերության փորձագետ Թիմոթի Էշին, ով Ուկրաինայի ազգային բանկի ղեկավարի հրաժարականի վերաբերյալ հայատարարեց, որ այն «լուրջ հարված է Ուկրաինային, ինչպես նաև մեծ ռիսկ է երկրի շուկայի և ֆինանսական կայունության համար»: Ըստ հոդվածի՝ 2014-ից Ուկրաինայի ֆինանսական գոյատևումն ապահովվում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի կողմից միլիարդավոր դոլարների վարկերի տրամադրման միջոցով:
Սմոլին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել հուլիսի 2-ին: Նա իր որոշումը բացատրել է այն փաստով, որ Կենտրոնական բանկը երկար ժամանակ գտնվում է քաղաքական ճնշման տակ:

Германская газета сообщила об угрозе банкротства Украины
Следствием отставки главы Национального банка Украины (НБУ) Якова Смолия может стать банкротство страны, пишет немецкая деловая газета Handelsblatt.
«Украине как государству вновь грозит банкротство, поскольку Киев должен в срочном порядке обеспечить погашение задолженности перед иностранными кредиторами на несколько миллиардов. Только в этом году Украине нужно будет рефинансировать старые кредиты в объеме $17 млрд, срок погашения которых уже истекает»,— пишет газета.
Издание цитирует также эксперта лондонской компании BlueBay Тимоти Эша, который назвал отставку главы НБУ «тяжелым ударом для Украины, а также большим риском для рыночно-финансовой стабильности страны». С 2014 года финансовое выживание Украины было обеспечено за счет исчисляемых в миллиардах долларов кредитов Международного валютного фонда, говорится в материале.
Смолий написал заявление об отставке 2 июля. Свое решение он объяснил тем, что на Центробанк в течение длительного времени осуществлялось политическое давление.