ԱՀԿ-ում «Ռեմդեսիվիր»-ն անվանել են #COVID_19-ի դեմ «հուսադրող» դեղամիջոց
Հակավիրուսային դեղամիջոցների փորձարկումների ընթացքում միայն Ռեմդեսիվիր պրեպարատն է ցուցադրել հուսադրող արդյունքներ՝ COVID-19-ի դեմ: Այս մասին հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Սումիա Սվամինաթանը: Ճեպազրույցը հեռարձակվել է ԱՀԿ-ի թվիթերյան էջում:
Ըստ նրա՝ ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ դեղամիջոցի ընդունումը հիվանդներին թույլ է տալիս ավելի արագ ապաքինվել: Ռեմդեսիվիր ստացած վարակակիրները 15 օրվա փոխարեն ապաքինվել են 11 օրում:
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ The Guardian-ը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները կորոնավիրուսի բուժմանը նպաստող Ռեմդեսիվիր դեղամիջոցի ավելի քան 500000 չափաբաժին է ձեռք բերել՝ եվրոպական և այլ երկրներին գրեթե զրկելով դեղամիջոցի հասանելիության հնարավորությունից։

В #ВОЗ назвали «обнадеживающий» препарат против #COVID_19
В ходе тестирования противовирусных препаратов обнадеживающие результаты против COVID-19 показал пока лишь «Ремдесивир», сообщила главный научный сотрудник Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Сумия Сваминатан. Трансляция брифинга велась в Twitter ВОЗ.
В то же время Сваминатан отметила, что «Ремдесивир» показал себя в снижении случаев госпитализации, но не смертности от коронавируса.
По ее словам, пока исследования говорят лишь о том, что, принимая этот препарат, пациенты поправлялись быстрее. Заразившиеся, получавшие «Ремдесивир», выздоравливали через 11 дней по сравнению с 15 днями у тех, кто не принимал лекарство, отметила Сваминатан.