Միացյալ Նահանգները ձեռք է բերել Ռեմդեսիվիր դեղամիջոցի բոլոր պաշարները՝ Եվրոպային ոչինչ չթողնելով
Միացյալ Նահանգները կորոնավիրուսի բուժմանը նպաստող Ռեմդեսիվիր դեղամիջոցի ավելի քան 500000 չափաբաժին է ձեռք բերել՝ եվրոպական և այլ երկրներին գրեթե զրկելով դեղամիջոցի հասանելիության հնարավորությունից, գրում է The Guardian-ը: Փորձագետներն անհանգստություն են հայտնում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի գործողությունների կապակցությամբ, որոնք պատրաստ են շրջանցել բոլոր երկրները՝ համաճարակի դեմ պայքարի համար անհրաժեշտ դեղամիջոցները ձեռք բերելու համար:
«Նրանց ձեռքի տակ է հայտնվել դեղամիջոցի պահուստների մեծ մասը, ուստի Եվրոպային ոչինչ չի մնացել»,- նշել է Լիվերպուլի համալսարանի դոկտոր Էնդրյու Հիլը:
Ռեմդեսիվիր-ն ԱՄՆ-ում հավաստագրված առաջին դեղամիջոցն է, որը կիրառվում է կորոնավիրուսի բուժման համար: Դեղամիջոցը ցույց է տվել լավագույն արդյունքները՝ հիվանդների արագ ապաքինման համար: Թրամփի վարչակազմը գնել է ավելի քան 500 հազար դեղաչափ, ինչը կազմում է Gilead արտադրական ընկերության պահուստների 90%-ը: Նոր չափաբաժնի արտադրությունը սպասվում է միայն սեպտեմբերին:
Այժմ դեղամիջոցի արտադրության համար նախատեսված արտոնագիրը պատկանում է բացառապես ամերիկյան Gilead ընկերությանը, և ոչ մի դեղագործական ընկերություն իրավունք չունի այն արտադրել: Ըստ ԱՄՆ կառավարության՝ դեղամիջոցի վեց դեղաչափի արժեքը կազմում է մոտ 3200 դոլար:

США скупили почти все мировые запасы препарата от коронавируса «Ремдесивир». Европе ничего не осталось
3275
Четверг, 02 Июля, 2020 года, 01:15
США скупили почти все мировые запасы препарата «Ремдесивир», который утвердили в качестве лекарства от коронавируса. Европе и другим частям света ничего не осталось на ближайшие три месяца. Об этом сообщает The Guardian. Эксперты выражают обеспокоенность из-за действий администрации Дональда Трампа, который готов обойти все страны, чтобы получить необходимые медикаменты для борьбы с пандемией. «Они получили доступ к большинству запасов, так что Европе ничего не осталось», — заявил доктор Эндрю Хилл из Ливерпульского университета. «Ремдесивир» — первый препарат, сертифицированный в США как лекарство против коронавируса. Он продемонстрировал лучшие результаты для быстрого выздоровления пациентов. Администрация Трампа скупила более 500 тыс. доз, что составляет 90% запасов компании-производителя Gilead. Новые поставки ожидают только в сентябре. Сейчас патент на производство «Ремдесивира» принадлежит исключительно американской компании Gilead, и ниикто другой не имеет права его производить. По данным правительства США, стоимость шести доз препарата составляет около $3,2 тыс.