«Քաղաքացիները նշում են, որ այդ հրահանգը տվել է ՀՀ վարչապետը». Ռուբեն Մելիքյան
Իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Մոսկվայի օդանավակայանում մնացած ՀՀ քաղաքացիներն ահազանգում են, որ Հայաստանի կառավարությունը չի թույլատրում իրենց վերադարձը Հայաստան՝ պատճառաբանելով, որ մեկուսացման տեղի խնդիր ունեն: Քաղաքացիները նշում են, որ այդ հրահանգը տվել է ՀՀ վարչապետը և իրենք, առանց գումարի, օրեր շարունակ գիշերում են օդանավակայանում:
Արտակարգ դրությամբ պայմանավորված՝ մարդու իրավունքների լուրջ խնդիրների շարքում հատուկ սրություն ունի ՀՀ Սահմանադրության 40-րդ հոդվածով սահմանված՝ ՀՀ քաղաքացիների Հայաստան վերադարձի իրավունքը։ Ընդ որում՝ խնդիրը հատկապես հրատապ է Ռուսաստանի ուղղությամբ՝ թե՛ վերադարձի սպասող մեր հայրենակիցների մեծ թվի և թե՛ նրանց զգալի մասի՝ օրեցօր ծանրացող սոցիալական վիճակի պատճառով։
Որքան հասկանում եմ՝ բուն խնդիրը ոչ թե ինքնին փոխադրման կազմակերպումն է, այլ այն, որ մեր կառավարությունը չի կարողանում Հայաստանում ապահովել մեկուսացման՝ անհրաժեշտ ծավալի ենթակառուցվածք։ Բայց ախր, հարգելի պատասխանատուներ, օրեր առաջ դուք չէի՞ք, որ անցկացրեցիք «հեռախոսներով հսկման» համակարգը։ Բա ինչո՞ւ այս դեպքում չեք գործադրում։ Ի՞նչ պարտադիր է, որ մարդկանց ինչ-որ հյուրանոցում մեկուսացնեք։ Ստացեք խիստ ռեժիմով ինքնամեկուսացման գրավոր համաձայնություն (նույնը՝ ընտանիքի անդամներից), վերադարձրեք մարդկանց հայրենիք և հսկեք ձեր իսկ ներդրած եղանակով։ Գոնե մի հարցում օգտակարություն կունենա այդ խայտառակությունը։
Մանավանդ, որքան հասկացա վարչապետի խոսքից, համաճարակի «պիկը» մեզ մոտ արդեն անցել է, և, փառք Աստծո, այժմ ունենք «կորը հարթեցնելու» դրական միտում։ Կարճ ասած՝ մարդկանց վիճակը գնալով վատթարանում է, մարդիկ 5-6 օր ապարդյուն սպասելուց սկսում են հուսալքվել։ Գործուն քայլեր ու ամբողջական լուծում է պետք»։

Рубен Меликян: Оставшиеся в московском аэропорту граждане отмечают, что распоряжение было отдано премьером РА
Четверг, 09 Апреля, 2020 года, 12:10
Оставшиеся в московском аэропорту граждане Армении бьют тревогу, что правительство Армении не позволяет им вернуться в РА, аргументируя это решение проблемой мест для изоляции. Об этом на своей странице в Facebook написал правозащитник Рубен Меликян.
По его словам, граждане отмечают, что распоряжение было отдано премьер-министром РА, и они, без денег, на протяжении стольких дней, ночуют в аэропорту.
«В связи с чрезвычайном положением среди важных связанных с правами человека вопросов особую остроту имеет право граждан РА на возвращение в Армению, закрепленное статьей 40 Конституции РА. Причем, проблема особенно актуальна в направлении России: как из-за большого числа наших соотечественников, ожидающих своего возвращения, так и из-за ухудшающегося с каждым днем социального положения большинства из них»,– отметил правозащитник.
Меликян подчеркнул, что проблема заключается не в организации перевозки, а в том, что правительство страны не может обеспечить необходимую инфраструктуру для изоляции в Армении.
«Но, уважаемые ответственные лица, несколько дней назад разве не вы провели систему «телефонного контроля»? Почему же в данном случае вам не задействовать ее? Разве обязательно изолировать людей в какой-то гостинице?
Получите письменное согласие на самоизоляцию в строгом режиме (то же самое – от членов одной семьи), верните людей на родину и контролируйте по внедренной вами же системе. Хотя бы в одном вопросе этот позор принесет пользу.
Тем более, как я понял из слов премьер-министра, «пик» эпидемии в нашей стране уже прошел, слава Богу, сейчас у нас наблюдается позитивная тенденция «сглаживания кривой». Коротко говоря, положение людей ухудшается, люди после напрасного ожидания в течение 5-6 дней приходят в отчаяние. Необходимы действенные меры и комплексное решение»,– написал Меликян.