«Աշխատանքից ազատվելու իմ որոշման հիմքերը Քաղավիացիայի հանդեպ ցուցաբերվող կործանիչ, քայքայիչ մոտեցումներն են». Հակոբ Ճաղարյան
Չորեքշաբթի, 08 ապրիլի, 2020 թ., 14:25
ՀՀ վարչապետի՝ ավիացիայի գծով արդեն նախկին խորհրդական Հակոբ Ճաղարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈւԹՅՈւՆ
Մամուլից տեղեկացա, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վերջապես ստորագրել է նախորդ շաբաթ օրվանից իմ ներկայացրած հրաժարականի պահանջը:
Չգիտեմ, թե ինչու էր աշխատանքից ազատվելս հիմնավորել օրենսդրության ոչինչ չասող հոդվածով: Երբ կարելի էր ընդամենը գրել՝ «սեփական դիմումի համաձայն»:
Իսկ աշխատանքից ազատվելու իմ որոշման հիմքերը հանդիսանում են Քաղաքացիական ավիացիայի հանդեպ ցուցաբերվող կործանիչ, քայքայիչ և ապապետական մոտեցումները:
Նախորդ շաբաթ օրը՝ ապրիլի 4-ին, ես վարչապետին գրել եմ իմ վերջին զեկույցը, որտեղ հերթական և վերջին անգամ բացատրել եմ՝
- հայկական քաղավիացիայի ԻՐԱԿԱՆ իրավիճակը, առանց ստերի և իրականության աղավաղման,
- հերթական անգամ պարզաբանել եմ այս վիճակում հայտնվելու իրական պատճառները,
- և նշել եմ այս ճգնաժամից դուրս գալու ուղիները։ Զեկույցում առաջարկել եմ թույլ տալ վերջապես գրագետ, կազմակերպված, և երկիրն ու ոլորտը սիրող, անվարձահատույց աշխատանքի պատրաստ, իրական մասնագետների թիմի հետ լծվել իրավիճակի շտկմանը: Հակառակ դեպքում ընդունել իմ հրաժարականը:
Համաձայն օրենքի՝ հրաժարականիս պաշտոնական գրավոր դիմումը երկայացրել եմ երկուշաբթի՝ ապրիլի 6-ին: Պաշտոնից հրաժարվելն իմ որոշումն է: Եվ, ինչպես գրել եմ հրաժարականիս պահանջում, ես հրաժարվում եմ տաքուկ տեղ գտած, անհաղորդ խորհուրդներով «խորհրդականի» անպիտան կարգավիճակից:

Акоп Чагарян: Основанием для моей отставки стали проявляемые к сфере гражданской авиации пагубные и антигосударственные подходы
Среда, 08 Апреля, 2020 года, 14:25
Экс-советник премьер-министра Армении Акоп Чагарян на своей странице в Facebook назвал причины своей отстави с поста.
«Из прессы узнал о том, что премьер-министр Армении Никол Пашинян наконец подписал мое заявление с требованием об отставке, представленное мною еще в прошлую субботу. Не знаю, почему мое увольнение было обосновано ничего не говорящей статьей, когда можно было всего лишь написать «согласно заявлению по собственному желанию».
А основанием для моей отставки стали проявляемые к сфере гражданской авиации пагубные, разрушительные и антигосударственные подходы.
В прошлую субботу, 4 апреля, я написал премьеру последний доклад, где в очередной и последний раз объяснил:
- РЕАЛЬНОЕ положение дел в сфере гражданской авиации, без вранья и искажения действительности;
- в очередной раз пояснил реальные причины возникшей ситуации;
- обозначил пути выхода из этой ситуации.
В докладе я предложил, в конце концов, позволить вместе с командной грамотных, организованных, любящих страну и сферу, готовых к работе на безвозмездной основе настоящих специалистов взяться за урегулирование ситуации. В противном случае, принять мою отставку.
Согласно закону, я подал официальное заявление об отставке в понедельник, 6 апреля. Отказ от должности – мое решение»,- написал Чагарян.
Экс-советник пообещал представить подробности на пресс-конференции, которую планирует созвать на днях.