Evocabank-ը կեղծ գովազդով մոլորեցնում է հանրությանը
MAMUL.am-ն ահազանգ է ստացել քաղաքացիներից այն մասին, որ Evocabank-ը նոր ավանդատեսակի գովազդմամբ մոլորեցնում է հանրությանը։
Խմբագրությունն ուսումնասիրել է քաղաքացիների փոխանցած տեղեկատվությունը և պարզել հետևյալը։
Վերջին օրերին Evocabank-ը սկսել է գովազդել մի ավանդատեսակ, որի ցուցապաստառին նշված է՝ «Ավանդ x2՝ կրկնակի տոկոսադրույքներով»։
Ըստ էության, գովազդի բովանդակությունն ասում է, որ բանկը ներգրավում է նոր ավանդ, որի դիմաց վճարում է կրկնակի տոկոսադրույք։
Իրականությունը, սակայն, այլ է։ Պարզվում է, որ նման առաջարկ գոյություն չունի։ Ուսումնասիրելով առաջարկը հայտնի է դառնում, որ բանկը տեքստերի մի հատվածում նշում է, որ «Մարտի 2-ից մայիսի 31-ն ավանդ ներդրած քաղաքացիներից․․․ խաղարկությամբ կընտրվեն 3 հաղթող ավանդ․․․ որոնց ավանդի տոկոսադրույքը կկրկնապատկվի»։
Այսպիսով, ստացվում է, որ բանկը բացահայտ մոլորեցնում է քաղաքացիներին և ստեղծում տպավորություն, թե ներգրավում է կրկնակի տոկոսադրույքով ավանդներ։
Հատկանշական է, որ գովազդային հսկայական պաստառների վրա, որտեղ տեքստերի, պարզաբանումների և ծանուցումների անսահմանափակ հնարավորություն կա, որևէ բառ չկա խաղարկության և հնարավոր շահողների թվի մասին։ Չկա անգամ տեղեկատվություն մանր, չընթերցվող տառերով այն մասին, որ դա առաջարկ է ընդամենը երեք հոգու համար։
Ավելին․ նման տեսանելի տեղեկատվություն չկա անգամ բանկի կայքում ցուցադրվող նկար-պաստառում․ այդ տեղեկատվությունը կարելի է կարդալ միայն տեքստի ստորին հատվածում։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ MAMUL.am-ը հրապարակել էր նյութ այն մասին, որ արտակարգ դրության օրերին բանկը նամակներ է ուղարկում իր վարկառուներին՝ ծանուցելով, որ վարկային պարտավորությունների ուշացումը կբերի տույժերի, տուգանքների և գույքի կորստի։

Evocabank своей ложной рекламой вводит в заблуждение общественность
В редакцию MAMUL.am поступили сообщения от граждан о том, что своей рекламой Evocabank вводит в заблуждение общественность.
Мы изучили полученные сведения и выяснили следующее. В последние дни Evocabank начал рекламировать новый вид вкладов. На рекламном баннере банка отмечается «Вклад x2 – удвоенные процентные ставки».
По сути, из содержания рекламы следует, что банк привлекает новые вклады, взамен на что платит удвоенные проценты.
Однако ситуация на самом деле совершенно иная. Оказывается, что подобного предложения не существует. При изучении предложения банка, можно заметить, что «Внеся депозит в Evocabank со 2 марта по 31 мая, вкладчики получат возможность участвовать в розыгрыше лотереи и удвоить процентную ставку по депозиту».
Таким образом, получается, что банк открыто вводит граждан в заблуждение и создает впечатление, что он привлекает депозиты с двойной процентной ставкой. Примечательно, что на огромных рекламных баннерах, на которых имеется неограниченная возможность размещения текстов, каких-либо разъяснений о лотерее и количестве возможных победителей нет. Даже мелким шрифтом не прописано, что это предложение только для трех человек. Привлекаем внимание компетентных органов к этому факту. Напомним, что несколько дней назад MAMUL.am опубликовал статью, в которой говорится, что во время чрезвычайного положения банк отправляет письма своим заемщикам, информируя их о том, что задержка с обязательствами по кредитам приведет к штрафам и потере имущества.