Նվազագույն աշխատավարձի չափով աջակցություն կտրվի մարտի 13-ից աշխատանքից ազատված քաղաքացիներին
Վերջինի նպատակը օժանդակելն է կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով աշխատանքի շուկայում գոյացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած ՀՀ քաղաքացիներին:
Շահառու են ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող այն ֆիզիկական անձինք, ովքեր աշխատանքային պայմանագրի կամ աշխատանքի ընդունման մասին անհատական իրավական ակտի հիման վրա աշխատանքային հարաբերությունների մեջ են գտնվել մասնավոր հատվածի գործատուի հետ անընդմեջ առնվազն 2020թ. հունվարի 1–ից մինչև մարտի 13-ը ժամանակահատվածում (կամ հունվարի 1-ից մինչև մարտի 13-ն ընկած ժամանակահատվածում աշխատանքից ազատվելու և կրկին աշխատանքի ընդունվելու ժամանակահատվածը չի գերազանցել 3 աշխատանքային օրը), սակայն ազատվել են աշխատանքից 2020թ. մարտի 13–ից մինչև մարտի 30-ը ընկած ժամանակահատվածում:
Աջակցությունը տրամադրվում է միանվագ՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի չափով:
Սույն աջակցությունից չեն կարող օգտվել այն անձինք՝
1. ում աշխատանքից ազատվելուն նախորդող 2 ամիսների միջին ամսական աշխատավարձի չափը գերազանցել է 500 000 ՀՀ դրամը,
2. ով 2020 թվականի մարտի 30-ի (ներառյալ) դրությամբ աշխատանքային հարաբերությունների մեջ է գտնվել նաև այլ գործատուի հետ կամ նույն գործատուի հետ՝ այլ աշխատանքային պայմանագրի հիման վրա,
3. 2020 թվականի մարտի 30-ի (ներառյալ) դրությամբ հանդիսացել է անհատ ձեռնարկատեր, ում գործունեությունը նույն ամսաթվի դրությամբ ՀՀ հարկային օրենսգրքով նախատեսված կարգով դադարեցված չի եղել,
4. ով ՀՀ կառավարության 2020 թվականի մարտի 26-ի N 358-Լ որոշմամբ սահմանված միջոցառման շահառու է հանդիսացել։
Սույն միջոցառման իմաստով աշխատանքից ազատման ամսաթիվ է համարվում ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ՊԵԿ ներկայացված աշխատանքից ազատման հայտի ամսաթիվը:

Уволенным в период с 13 марта по 31 марта будет оказана помощь в размере минимальной месячной зарплаты
Понедельник, 30 Марта, 2020 года, 13:05
Правительство Армении на внеочередном заседании в понедельник приняло новый пакет помощи гражданам, потерявшим работу в условиях чрезвычайного положения из-за коронавируса.
Бенефициарами мероприятия являются физические лица, являющиеся гражданами Армении, которые на основании трудового договора или индивидуального правового акта о приеме на работу находились в трудовых отношениях с работодателем частного сектора непрерывно, как минимум, с 1 января 2020 года, однако были уволены в период с 13 по 31 марта 2020 года.
Бенефициарами являются не только те граждане, которые работали с 1 января, но и период увольнения и приема на работу которых не превышал 3 рабочих дня.
Помощь предоставляется единовременно в размере минимальной месячной зарплаты.
Воспользоваться поддержкой могут:
1. Те, чья зарплата за два прошлых месяца превышала 500 000 драмов РА
2. Те, кто по состоянию на 30 марта 2020 года (включительно) находился в трудовых отношениях также с другим работодателем или с тем же работодателем на основании другого трудового договора
3. Те, кто по состоянию на 30 марта 2020 года (включительно) являлся индивидуальным предпринимателем, деятельность которого по состоянию на ту же дату не была прекращена в порядке, предусмотренном Налоговым кодексом Республики Армения
4. Те, кто был бенефициаром мероприятия, установленного постановлением Правительства Республики Армения № 358-л от 26 марта 2020 года.