Ինչպե՞ս է կորոնավիրուսն ազդում համաշխարհային տնտեսության վրա
Կորոնավիրուսի վերաբերյալ անհանգստությունը Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում հանգեցրել է այսօր ֆոնդային ինդեքսների անկմանը: Օրվա արդյունքներով ԱՄՆ-ի բորսաների անկումը կազմել է 3,35-3,71%: Այս ֆոնին այսօր Ճապոնիայում, Չինաստանում և Ռուսաստանում առևտրային բորսաները բացվել են կարմիրով:
Հանգստյան օրերի հիմնական թեմաներից մեկն էր Իտալիայում կորոնավիրուսի բռնկումը, որտեղ հաստատված վարակի դեպքերի թիվը հասել է 229-ի, մահացել է վեց մարդ: Իտալիայի վարչապետ Ջուզեպպե Կոնտեն նախազգուշացրել է, որ կա հավանականություն, որ վիրուսը «շատ ուժեղ» ազդեցություն կունենա երկրի տնտեսության վրա:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը չի շտապում Եվրոպայում և Ասիայում կորոնավիրուսի բռնկումը համաճարակ ճանաչել: Ինչպես նշում է կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադան Գեբրեյեսուսը, սա «համաճարակ է աշխարհի տարբեր մասերում»՝ «համավարակի ներուժով»:
Իրավիճակը Չինաստանում շարունակում է մնալ համեմատաբար կայուն: Կորոնավիրուսով վարակի հաստատված դեպքերի թիվը գերազանցել է 77,6 հազարը, ինչը փոքր-ինչ աճել է ուրբաթ օրվա համեմատ (այդ ժամանակ իշխանությունները հայտնում էին վարակված 75,5 հազար մարդու մասին):
Կորոնավիրուսի բռնկման ֆոնին ավելի արտահայտիչ է հիվանդության բացասական ազդեցությունը միջազգային ֆինանսական համակարգի վրա: Ամերիկյան Dow Jones Industrial Average արդյունաբերական ինդեքսն անկում է ապրել 3,56%-ով, Nasdaq-ը՝ 3,71%-ով, իսկ S&P 500-ը, որը ներառում է ԱՄՆ շուկայի 500 խոշորագույն ընկերությունները, անկում է ապրել 3,35%-ով: Ցուցանիշները անկում են ապրել նաև Եվրոպայում, որին հաջորդում են ԱՄՆ-ը, Տոկիոն, Շանհայը և Շենժենը, ինչպես նաև՝ Հոնկոնգը:

Как коронавирус влияет на экономику
Опасения из-за коронавируса в понедельник обрушили фондовые индексы в Европе и США - падение на американских биржах по итогам дня составило 3,35-3,71%. На фоне этого в минусе открылись во вторник торговые площадки в Японии, Китае и России.
Одной из главных тем выходных стала вспышка коронавируса в Италии - число подтвержденных случаев заражения в этой стране достигло 229, шесть человек умерли. Премьер-министр республики Джузеппе Конте предупредил о возможном "очень сильном" влиянии вируса на итальянскую экономику.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) пока не спешит объявлять вспышки коронавируса в странах Европы и Азии пандемией. Как отметил гендиректор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус, речь идет об "эпидемии в различных частях мира", имеющей "потенциал пандемии".
Ситуация в Китае продолжает оставаться сравнительно стабильной. Число подтвержденных случаев заражения коронавирусом превысило 77,6 тыс., ненамного увеличившись по сравнению с пятницей (тогда власти сообщали о 75,5 тыс. заразившихся).
На этом фоне ярче проявляется негативное воздействие коронавируса на международную финансовую систему. В понедельник, американский промышленный индекс Dow Jones сократился на 3,56%, Nasdaq - на 3,71%, а S&P 500, включающий 500 крупнейших компаний рынка США, снизился на 3,35%. Резко падали индексы и в Европе, в минусе вслед за США открылись площадки Токио, Шанхая и Шэньчжэня, а также Гонконга.