ԱՄՆ Կոնգրեսը հաստատել է ռազմական բյուջեն, որով ռուսական գազատարների նկատմամբ պատժամիջոցներ կսահմանվեն
Ուրբաթ, 13 դեկտեմբերի, 2019 թ., 12:55
Նախօրեին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկեց պաշտպանական բյուջեն ընդունելու օգտին, որով պատժամիջոցներ կկիրառի ռուսական «Հյուսիսային հոսք–2» և «Թուրքական հոսք» գազատարի խողովակաշարերի կառուցման դեմ, որոնք ապահովելու էին եվրոպական էներգետիկ անվտանգությունը: Մասնավորապես, փաստաթղթում կառուցվող «Հյուսիսային հոսք–2» նախագիծն անվանվել է «պարտադրանքի և քաղաքական ճնշման գործիք», որը կթուլացնի ԱՄՆ-ի կապերը Գերմանիայի և Եվրոպայի հետ, որպես ամբողջականություն, գրում է Deutsche Welle պարբերականը:
Օրինագիծը պատժամիջոցներ է նախատեսում այն նավերի դեմ, որոնք զբաղվում են այդ գազատարների խողովակների տեղադրման աշխատանքներով, ինչպես նաև օտարերկրյա քաղաքացիների դեմ, ովքեր ներգրավված են այդ նավերի շահագործման մեջ: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն արդեն հայտարարել է, որ մտադիր է ստորագրել հինգ տարվա ժամկետով նախատեսված պատժամիջոցների մասին օրինագիծը, եթե այն անցնի Կոնգրեսով: Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ նախագահը կկարողանա կանգնեցնել պատժամիջոցների սահմանումը, եթե ապացուցվի, որ ԱՄՆ-ին հաջողվել է «նվազագույնի հասցնել» Ռուսաստանի քաղաքական նպատակներով գազի խողովակաշարերի օգտագործումը:
Ներկայացուցիչների պալատի կողմից օրինագիծը հաստատվելուց հետո Սենատը պետք է քննարկի այն: Ակնկալվում է, որ Կոնգրեսի վերին պալատում նրանք կքվեարկեն փաստաթղթի ընդունման օգտին մինչև դեկտեմբերի 20-ը, որից հետո այն կստորագրվի նախագահի կողմից։
«Հյուսիսային հոսք–2»-ի արժեքը 11 միլիարդ դոլար է, որով նախատեսվում է տարեկան 55 միլիարդ խորանարդ մետր գազ արտահանել դեպի Գերմանիա: Ռուսաստանը նախորդ շաբաթ հայտարարել էր, որ ակնկալում է մինչև տարեվերջ ավարտին հասցնել գազատարի նախագիծը:

Конгресс США одобрил военный бюджет с санкциями в отношении российских газопроводов
Палата представителей Конгресса США проголосовала в среду, 11 декабря, за принятие оборонного бюджета, предусматривающего введение санкций в отношении российских газопроводов "Северный поток - 2" и "Турецкий поток" ради обеспечения "европейской энергетической безопасности". В частности, строящийся "Северный поток - 2" назван в законопроекте "инструментом принуждения и политического давления", который ослабит связи США с Германией и Европой в целом.
Законопроект налагает санкции на суда, занимающиеся прокладкой труб для этих газопроводов, и на иностранных граждан, которые имеют отношения к работе этих судов. Президент США Дональд Трамп уже сообщил, что собирается подписать законопроект о санкциях, рассчитанных на пятилетний срок, в случае его прохождения через Конгресс. В то же время президент США сможет остановить их действие, если докажет Конгрессу, что США удалось "минимизировать" использование Россией газопроводов в политических целях.
После одобрения законопроекта Палатой представителей его должен рассмотреть Сенат. Ожидается, что в верхней палате Конгресса по документу проголосуют до 20 декабря, после чего он отправится на подпись президенту․