Amazon-ի օտարերկրյա դուստր ձեռնարկությունները՝ կեղծված արտադրանքի շուկաների ցուցակում․ WSJ
ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմը մտադիր է կեղծված ընկերությունների ցուցակում ներառել Amazon ամերիկյան առցանց ընկերության արտասահմանյան որոշ դուստր ձեռնարկությունների, հաղորդում է The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները:
Ըստ WSJ-ի՝ համապատասխան ցուցակը տարեկան կազմվում է ԱՄՆ ներկայացուցչի ապարատի կողմից՝ առևտրային բանակցությունների ժամանակ: Այդ ցանկը ներառում է «առևտրային հրապարակներ», որոնց կասկածում են կեղծ, կեղծված պարունակությամբ ապրանքների առևտրուր կատարելու կամ այն խթանելու մեջ»:
Հրապարակման աղբյուրները պնդում են, որ ԱՄՆ նախագահի աշխատակազմում կան մարդիկ, ովքեր կողմ են այս ցուցակում ներառել Amazon-ի որոշ դուստր ձեռնարկությունների: Միևնույն ժամանակ չի նշվում, թե առցանց վաճառքի ո՞ր ստորաբաժանումները և ո՞ր երկրների մասնաճյուղերը կընդգրկվեն այդ ցուցակում:

WSJ: власти США могут внести иностранные филиалы Amazon в список пиратских организаций
Администрация президента США Дональда Трампа намерена внести некоторые иностранные филиалы американского онлайн-ретейлера Amazon в список компаний, занимающихся распространением контрафактной продукции. Об этом сообщила в пятницу газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники.
По ее данным, соответствующий список составляется на ежегодной основе аппаратом представителя США на торговых переговорах. В него попадают "торговые площадки, которые подозреваются в торговле или содействии торговле контрафактной продукцией и пиратским контентом".
Источники издания утверждают, что в числе сотрудников аппарата президента США есть люди, выступающие за то, чтобы включить некоторые зарубежные филиалы Amazon в этот список, который, как ожидается, будет опубликован в ближайшие недели. При этом газета не указывает, подразделения онлайн-ретейлера в каких именно странах могут попасть в список.