Քաշքշուկ Կոնգրեսում․ Հանրապետականները խափանել են Թրամփի գործով հարցաքննությունը
Հանրապետական կոնգրեսականները խափանել են Պենտագոնի պաշտոնատար անձի ելույթը, ով պետք է ցուցմունք տար պալատի երեք հանձնաժողովներին՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմպիչմենթի գործով, հայտնում է Reuters-ը:
Նշվում է, որ հանրապետականները ներխուժել են լսումների գաղտնի սենյակ, որտեղ Ներկայացուցիչների պալատի հանձնաժողովների անդամ դեմոկրատները, Թրամփի պաշտոնանկության գործընթացի վերաբերյալ գործի շրջանակում, պետք է վկայություններ ստանային Պենտագոնի բարձրաստիճան պաշտոնյա Լորա Կուպերից:
Ըստ ականատեսների, առաջացել է քաշքշուկ, և աշխատակիցները ստիպված են եղել դիմել իրավապահներին՝ կարգուկանոնը վերականգնելու համար:
Համաձայն The Hill պարբերականի, բողոքի ցույցը ղեկավարել է կոնգրեսական Մեթ Գեթսը: Հանրապետականները դեմոկրատներին մեղադրում են անարդար հետաքննություն անցկացնելու մեջ: Նրանք հայտարարել են, որ հետաքննությանը ներգրավված պետք է լինեն ոչ միայն երեք հանձնաժողովների ներկայացուցիչները (և՛ դեմոկրատները, և՛ հանրապետականները), այլև այլ օրենսդիրներ:
Ի պատասխան այս միջադեպի՝ դեմոկրատ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը լքել է սենյակը և անորոշ ժամանակով հետաձգել դատական նիստը:

Стычка в Конгрессе. Республиканцы сорвали допрос по делу Трампа
Конгрессмены-республиканцы сорвали выступление чиновницы Пентагона, которая должна была дать показания трем комитетам Палаты представителей по делу об импичменте президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Reuters.
Отмечается, что республиканцы ворвались в комнату для слушаний, где заместитель помощника министра обороны по вопросам России, Украины и Евразии Лора Купер должна была за закрытыми дверями свидетельствовать в рамках проводимого демократами расследования.
По словам очевидцев, возникла стычка и пришлось вызвать полицию Капитолия, чтобы очистить помещение и навести порядок.
По данным The Hill, протест республиканцев возглавил соратник Трампа конгрессмен Мэтт Гетц. Республиканцы обвинили демократов в проведении нечестного расследования. Они заявили, что о ходе следствия должны знать не только представители трех комитетов (и демократов, и республиканцев), привлеченных к расследованию, но и другие законодатели.
В ответ председатель Комитета по вопросам разведки конгрессмен от демократов Адам Шифф покинул помещение и перенес слушания на неопределенный срок.