ԵՄ-ը պատրաստ է Brexit-ի ժամկետը երեք ամսով հետաձգելու հնարավորություն տալ Մեծ Բրիտանիային․ Times
Եվրոմիությունը հակված է Մեծ Բրիտանիային տրամադրել Brexit-ի ժամկետը երեք ամսով հետաձգելու հնարավորություն, եթե վարչապետ Բորիս Ջոնսոնը չկարողանա հաջորդ շաբաթ խորհրդարանում համաձայնության գալ դրա շուրջ: Այս մասին հայտնում է The Times-ը՝ վկայակոչելով դիվանագիտական աղբյուրներին: Ըստ պարբերականի՝ Բրյուսելում այն կարծիքին են, որ Մեծ Բրիտանիան կկարողանա լքել Եվրոմիությունը նախանշված ժամկետներում՝ նոյեմբերի, դեկտեմբերի կամ հունվարի 1-ից 15-ը:
Հայտնի է, որ ԵՄ-ն այդ մասին որոշում չի կայացնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ պարզ չէ՝ արդյոք Ջոնսոնին կհաջողվի՞ ստանալ գործարքի հաստատումը Համայնքների պալատից: Եթե Բրիտանիայի վարչապետը լուրջ դժվարությունների բախվի, օրինակ՝ եթե խորհրդարանը նրան պարտավորեցնի անցկացնել Brexit-ի վերաբերյալ երկրորդ հանրաքվեն, ապա Գերմանիան կարող է պահանջել Brexit-ի հետաձգումը, օրինակ՝ մինչև հաջորդ տարվա հունիս:
Ավելի վաղ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Twitter-ում գրել էր, որ անձնական նամակ է ստացել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնից՝ Brexit-ի ժամկետը երեք ամսով հետաձգելու վերաբերյալ:

Times: ЕС готов предоставить Великобритании трехмесячную отсрочку Brexit
Европейский союз (ЕС) склоняется к тому, чтобы предоставить Великобритании отсрочку Brexit на три месяца, если премьер-министру Соединенного Королевства Борису Джонсону не удастся провести на следующей неделе через парламент соглашение с ЕС об условиях "развода". Об этом сообщила в воскресенье газета The Times со ссылкой на дипломатические источники.
По информации издания, Брюссель настроен на то, что Великобритания сможет покинуть европейское сообщество и ранее, а ориентировочными датами "развода" будут установлены 1 и 15 число ноября, декабря и января.
По информации газеты, решение ЕС об этом не будет принято, пока не станет ясно, получится ли у Джонсона добиться от Палаты общин одобрения сделки. В случае если британский премьер столкнется с серьезными сложностями, например, если парламент обяжет его провести повторный референдум по Brexit, тогда такие страны Евросоюза, как, Германия, будут настаивать на более значительной отсрочке Brexit, например, до июня следующего года.
Британский премьер в соответствии с принятым под давлением оппозиции законом официально запросил у председателя Европейского совета Дональда Туска трехмесячную отсрочку Brexit до 31 января 2020 года.