Իրանում կինը ինքնահրկիզվել է, երբ նրան թույլ չեն տվել մտնել մարզադաշտ
Թեհրանում 29-ամյա Սահար Խոդայարին ինքնահրկիզվել է, երբ նրան թույլ չեն տվել մարզադաշտ մտնել, նրան մեղադրել են «հանրությանը առանց հիջաբի ներկայանալու» մեջ, և նրա նկատմամբ գործ է հարուցվել, հաղորդում է Amnesty International-ը:
«Նրան արգելել են մուտք գործել մարզադաշտ, երբ մարզադաշտի անվտանգության աշխատակիցները հայտնաբերել են, որ նա կին է»,-ասվում է Amnesty International-ի զեկույցում:
Խոդայարին անցյալ շաբաթ հայտնվել է Թեհրանի դատարանում, բայց հետո գործի քննությունը հետաձգվել է: Խոդայարինինքն իր վրա բենզին է լցրել ու այրել, որից հետո սեպտեմբերի 9-ին նա մահացել է:
Իրանում սպորտային մարզադաշտերեր կանանց մուտքը արգելվել է 1979-ի Իրանի իսլամական հեղափոխությունից անմիջապես հետո: Amnesty International-ը ու Human Rights Watch-ը բազմիցս կոչ են անում ՖԻՖԱ-ի ղեկավարությանը վերացնել այս արգելքը:

В Иране женщина сожгла себя, потому что ее не пустили на стадион
В Тегеране, Иран, 29-летнюю Сахар Ходаяри сожгла себя, когда ее не пустили на стадион, обвинили "в появлении на публике без хиджаба" и назначили суд. Об этом сообщает Amnesty International в среду, 11 сентября.
"Ей запретили входить, когда охранники стадиона обнаружили, что она женщина", - сказано в заявлении Amnesty.
Ходаяри предстала перед судом Тегерана на прошлой неделе, но тогда дело было отложено. Она облила себя бензином и подожгла. Она умерла в понедельник 9 сентября.
Запрет на посещение женщинами спортивных стадионов в Иране был введен вскоре после исламской революции 1979 года. Amnesty и Human Rights Watch призвали мировой футбольный руководящий орган FIFA отменить запрет.