ԱՄՆ-ը տուգանել է Deutsche Bank-ին 16,2 միլիոն դոլարով
Deutsche Bank-ը համաձայնել է ԱՄՆ-ին վճարել 16,2 միլիոն դոլար՝ ամերիկյան արտաքին կոռուպցիոն պրակտիկայի մասին օրենքի խախտման մեղադրանքը կարգավորելու համար: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ արժեթղթերի և փոխանակման դաշնային հանձնաժողովը (SEC) օգոստոսի 22-ին, փոխանցում է TASS-ը:
Ըստ SEC-ի՝ 2006-ից մինչև 2014-ը, բանկն աշխատանքի է ընդունել Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների իշխող կառույցների ղեկավարների ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև Ռուսաստանից պետական պաշտոնյաների հարազատների, որպեսզի «անպատշաճ ազդեցություն» ունենա նրանց վրա՝ ներդրումային բանկի բիզնեսում հաջողություններ գրանցելու համար:
Հանձնաժողովը շեշտել է, որ բանկը համաձայնվել է լուծել հարցը՝ առանց խնդրի ճանաչման կամ մերժման:
Հիշեցնենք, որ 2018-ի հունիսին Նյու Յորք նահանգի ֆինանսական ծառայությունների վարչությունը տուգանել էր Deutsche Bank-ին 205 միլիոն դոլարի չափով՝ արտարժույթի գործարքների կանոնները խախտելու համար:

США оштрафовали Deutsche Bank на $16,2 млн
Deutsche Bank согласился выплатить 16,2 миллиона долларов для урегулирования обвинений в нарушении американского закона о коррупции за рубежом. Об этом говорится в заявлении федеральной Комиссии по ценным бумагам и биржам США (SEC), в распространенном 22 августа, сообщает ТАСС.
По версии SEC, банк по крайней мере с 2006 по 2014 год нанимал родственников должностных лиц из государства в Азиатско-Тихоокеанском регионе, а также из России с целью оказать "неподобающее влияние" на них ради достижения успеха в инвестиционно-банковском бизнесе.
Комиссия подчеркнула, что банк согласился урегулировать дело без признания или отрицания правонарушений.
Американские власти полагают, что сотрудники Deutsche Bank фабриковали записи, скрывая коррупционную направленность практики приема на работу. Родственники должностных лиц становились сотрудниками банка в обход обычного процесса подбора.
Напомним, в июне 2018 года Департамент финансовых услуг штата Нью-Йорк оштрафовал Deutsche Bank на 205 миллионов долларов за нарушение правил валютных операций.