Ադրբեջանը, Իրանը և Ռուսաստանը Սոչիում կքննարկեն նախագծեր, որոնք ուղղակիորեն հակասում են Հայաստանի շահերին
Երեքշաբթի, 30 հուլիսի, 2019 թ., 16:50
Օգոստոսին Սոչիում Ադրբեջանը, Իրանը և Ռուսաստանը կքննարկեն նախագծեր, որոնք ուղղակիորեն հակասում են Հայաստանի շահերին, NovostiNK-ին հայտնել է էներգետիկ անվտանգության հարցերով փորձագետ Վահե Դավթյանը:
«Սոչիի օրակարգի այս հարցերի շարքում քննարկվում է Իրանը Ռուսաստանին միացնող էներգետիկ միջանցքի կառուցման հարցը, որը թույլ կտա սինխրոնիզացնել երկու երկրների էլեկտրական համակարգերնը ադրբեջանական ենթակառուցվածքների միջոցով: Օրակարգի երկրորդ գլխավոր հարցն ադրբեջանական բաղադրիչով հյուսիս-հարավ լոգիստիկ միջանցքին համաձայնեցված կարգավիճակի սահմանումն է: Մասնավորապես, դա վերաբերում է բավականին դանդաղ, բայց կառուցվող Կազվին-Ռեշտ-Աստարա երկաթգծին»,- հավելում է նա:
Ըստ փորձագետի գնահատականների, Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանի և Իրանի էներգետիկ համակարգերի սինխրոնացումը կարող է հանգեցնել հյուսիս-հարավ էլեկտրական միջանցքի ձևավորման նախագծի ակտուալության կորստին, որին ներգրավված են Իրանը, Հայաստանը, Վրաստանը և Ռուսաստանը։ Նախագծերից մեկը վերաբերվում է Իրան-Հայաստան բարձրավոլտ էլեկտրահաղորդման գծերի կառուցման աշխատանքներին:
Դավթյանը նշում է, որ 2018 թվականից սկսած՝ Բաքուն նախաձեռնել է ակտիվ բանակցային գործընթաց Մոսկվայի և Թեհրանի հետ՝ նպատակ ունենալով այդ նախագիծն «իր տարածք» տեղափոխել, և մինչ այժմ նրան դա հաջողվում է: Իսկ սեպտեմբերին Ադրբեջանում կանցկացվի Ռուսաստանի և Իրանի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ հատուկ հանդիպում:
Փորձագետը ստեղծված իրավիճակը գնահատում է Հայաստանի համար լուրջ մարտահրավեր, որը, ըստ էության, կարող է հանգեցնել մեկուսացման, նույնիսկ Իրան-Հայաստան-Վրաստան նախագծի իրականացման համար 300 միլիոն դոլար վարկ վերցնելուց հետո:
«Այս ամենն ունի նաև տրամաբանական բաղադրիչ: Իրականացման ճանապարհին հիմնական խնդիրը հայտնվել է 2007-2008թթ., երբ Իրան-Հայաստան երկաթուղային նախագծի դեմ Բաքուն սկսեց այլընտրանքային իր նախագիծը առաջ մղել՝ իրանական և ադրբեջանական երկաթուղիները կապելու համար: Եվ վերջնական հաստատման դեպքում Հայաստանը կարող է կորցնել իր տարանցիկ ներուժը»,- հավելում է նա:
Փորձագետը համոզված է, որ Հայաստանը գտնվելով երկաթուղային և գազի տարանցման շրջափակման մեջ, անհրաժեշտ է Հյուսիս-հարավ էներգետիկ միջանցքը համարել կարևորագույն ինտեգրացիոն ռեսուրս: Ըստ նրա գնահատականների, այս ռեսուրսը թույլ կտա Երևանին կրճատել Ադրբեջանի և Թուրքիայի նախաձեռնած շրջափակումը և վերածվել արտահանող և էներգետիկ տարանցիկ երկրի:

Баку, Тегеран и Москва обсудят в августе в Сочи проекты противоречащие интересам Армении
Азербайджан, Иран и Россия обсудят в августе в Сочи проекты, прямо противоречащие интересам Армении. Подобное мнение выразил NovostiNK эксперт по энергетической безопасности Ваге Давтян.
“Среди подобных вопросов сочинской повестки – обсуждение строительства электроэнергетического коридора связывающего Иран с Россией, что позволит синхронизировать электроэнергетические системы двух стран посредством азербайджанских инфраструктур. Вторым основным вопросом является придание азербайджанской компоненте логистического коридора Север-юг скоординированного статуса. Речь, в частности, идет о довольно медленно, но строящейся железной дороге Казвин-Решт-Астара”,- подчеркнул он.
Синхронизация российской и иранской электроэнергетических систем посредством территории Азербайджана, по оценкам эксперта, может привести к утере актуальности реализации проекта по формированию электроэнергетического коридора Север-юг с участием Ирана, Армении, Грузии и России. Проекта, в рамках которого сегодня идут работы по постройке высоковольтных линий между Арменией и Ираном.
Давтян отметил, что с 2018 года Баку инициировал активный переговорный процесс с Москвой и Тегераном с целью переноса данного проекта на “свою территорию” и пока что ему это удается. В этом свете, он напомнил про намеченную на сентябрь специализированную встречу представителей Азербайджана, России и Ирана в Баку.
Эксперт оценивает складывающуюся ситуацию как серьезный вызов Армении, которая фактически может оказаться в электроэнергетической изоляции даже после привлечения $300 миллионного кредита на реализацию проекта Иран-Армения-Грузия.
“У всего этого есть и логистическая компонента. Основной проблемой на пути реализации, появившегося в 2007-2008 гг. проекта строительства железной дороги Иран-Армения стал активно продвигаемый Баку альтернативный проект по увязке иранских и азербайджанских железных дорог. И в случае его окончательного утверждения, Армения может лишиться транзитного потенциала”, - подчеркнул он.
Эксперт убежден, что находящейся в железнодорожной и газопроводной блокаде Армении, необходимо рассматривать электроэнергетический коридор Север-юг как важнейший интеграционный ресурс. По его оценкам, этот ресурс позволит Еревану рассечь инициированную Азербайджаном и Турцией блокаду и превратиться в страну-экспортера и транзитера электроэнергии.