«ՀՀ կառավարության հետ որևէ մեկը չի կարող շանտաժով խոսել». ՀՀ վարչապետ
«Երբեմն այնպիսի տպավարություն կարող է ստացվել, որ օրինակ Իջևանում, Բերդում, Թումանյանի տարածաշրջանում բոլորը զբաղված են փայտ կտրել վաճառելով: Ամենևին այդպես չէ: Դա մարդկանց նեղ շրջանակ է, որ երկար տարիներ իր կոռուպցիոն կապերով ստեղծել է որոշակի լծակներ, ցանց և, ըստ էության, այսօր մենք գործ ունենք այդ ցանցի հետ»,- այսօր կառավարության նիստում անդրադառանալով Իջանում երեկ տեղի ունեցած միջադեպին՝ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա չբացառեց, որ այդ գործողությունները թիկունքից, ետնաբեմերից կառավարվում են այն պոտենցյալ մարդկանց կողմից, ովքեր, վարչապետի խոսքով, անխուսափելիորեն կրելու են պատասխանատվություն:
«Ոչ մի կոմպրոմիս չի լինելու, ոչ մի ապօրինի կոմպրոմիս չի լինելու: Ես հստակ այս խնդիրը դնում եմ իրավապահ համակարգի առաջ. ոստիկանության, ԱԱԾ-ի, մյուս իրավապահ մարմինների գործունակության խնդիրն է դրված. ապօրինի գործունեության հետ ոչ մի կոմպրոմիս չի լինելու: ՀՀ կառավարության հետ որևէ մեկը չի կարող շանտաժով խոսել: Սա գործնականում կյանքի կոչելը իրավապահ համակարգի խնդիրն է»,- հայտարարեց ՀՀ վարչապետը՝ հավելելով, որ չնայած վերը նշվածին, միայն պատժողական տրամաբանությամբ չպետք է առաջնորդվել:
Օրինակ բերելով Տավուշի մարզի հնարավոր զարգացումը տուրիզմի տեսանկյունից՝ վարաչպետը նշեց, որ այժմ տուրիստները գալիս են Տավուշ պարզապես անտառով զբոսնելու համար. «Մեր հայրենակիցներին մենք պետք է կարողանանք ի վերջո հասցնել նրան, որ ընդհակառակը՝ ծառերը չկտրելով՝ իրենք կարող են ավելի մեծ գումարներ վաստակել»,- նշեց Փաշինյանը:

Никол Пашинян: Никто не вправе говорить с правительством на языке шантажа
«Иногда складывается такое впечатление, что все жители Иджевана, Берда и Туманяна занимаются вырубкой и продажей древесины. Это вовсе не так. Этим занимается узкий круг людей, который в течение многих лет своими коррупционными связями создали некую сеть», - об этом сегодня на заседании правительства сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя инцидент в Иджеване.
Пашинян не исключил, что этими действиями управляют из закулисья те потенциальные лица, которые неизбежно будут привлечены к ответственности. Премьер- министр также напомнил, что Службой национальной безопасности рассматриваются дела, связанные с организованной преступной сетью.
«Никакого незаконного компромисса не будет. Эту задачу я четко ставлю перед правоохранительными органами, никто не вправе говорить с правительством на языке шантажа», - сказал премьер, добавив, что, несмотря на вышесказанное, нельзя руководствоваться только карательной логикой.
Приведя в качестве примера возможное развитие туризма в Тавушской области, Пашинян отметил, что теперь туристы приезжают в Тавуш для прогулок по лесу. «Мы должны донести до наших соотечественников, что без вырубки деревьев они смогут зарабатывать еще больше денег», - премьер-министр.