Հայաստանի գրոհը «Գազպրոմի» դեմ. Газета
Gazeta-ն՝ «Հայաստանը հարձակում է գործել «Գազպրոմի» վրա վերտառությամբ հոդված է հրապարակել, որում անդրադարձել է ՀՀ-ին մատակարարվող գազի գնին: Պարբերականը նշում է, որ Հայաստանը չի ցանկանում գազի դիմաց վճարել այն գնով, ինչ գնով նրան առաջարկում է «Գազպրոմը»: Վկայակոչելով փորձագետներին՝ հոդվածագիրը նշում է, որ չարժե գազի գնի իջեցում ակնկալել, որովհետև իջեցնելու տեղ այլևս չկա: Գազային հակամարտությունը կարող է լուծվել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ՀՀ կատարելիք այցի ժամանակ:
«Հայաստանյան իշխանությունները Մոսկվայից ցանկանում են գազի գնի իջեցման հասնել, արդեն մի քանի ամիս բանակցություններ են վարվում, բոլոր վերջնաժամկետներն էլ ավարտվել են, սակայն պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվել: ՌԴ-ում գազի գնի՝ հուլիսի 1-ից մեկնարկած ինդեքսացիան պատեհ առիթ է, որ պաշտոնական Երևանը վերադառնա խնդրին»,- գրում է Gazeta.ru-ն:
Հոդվածում հիշեցվում է, որ չնայած այն բանին, որ ՌԴ-ն 2019թ. հունվարի 1-ից բարձրացրել է գազի գինը՝ հազար խորանարդ մետրի դիմաց 150-ից 165 դոլար, հայաստանյան սպառողների համար սակագինը մնացել է նույնը՝ մատակարար ընկերության՝ «Գազպրոմ Արմենիայի» ծախսերի օպտիմալացման հաշվին:
«Գազամատակարար ընկերությունը մտադիր է կրճատումներ կատարել 6 հազար հոգանոց անձնակազմից: Օպտիմալացման ծավալները գաղտնի են պահվում, սակայն խոսքը 500-1000 աշխատողների կրճատման մասին է: Միևնույն ժամանակ չի բացառվում, որ «Գազպրոմ Արմենիան» օպտիմալացման համար նոր աղբյուրներ այլևս չհայթայթի և արդեն այս տարի սակագնի վերանայման հայտով կդիմի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով, ինչի մասին ավելի վաղ ասել էր հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը»:
Պարբերականը գազի գինը չբարձրացնելու տարբերակներից մեկն էլ համարում է հայաստանյան իշխանությունների կողմից սուբսիդավորումը, ինչը կատարել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է դեռ տարեսկզբին:
«Դեռ խոսքը գնում է այն մասին, որ սպառողների համար գազի գինը չբարձրանա, մենք դեռ մեկ տարի ժամանակ ունենք ռուս գործընկերների, «Գազպրոմի», ԵԱՏՄ-ի հետ բանակցելու համար, որպեսզի խնդիրը լուծվի երկարաժամկետ հեռանկարով»,- ՀՀ վարչապետի խոսքն է մեջբերել պարբերականը: Վկայակոչելով ՀՀ կառավարությունում սեփական աղբյուրները, պարբերականը մեկնում է, թե ինչ նկատի ուներ Ն. Փաշինյանը, երբ գազային խնդիրը կապել էր Եվրասիական տնտեսական միության հետ:
Ըստ այդմ՝ քանի որ ՌԴ-ն և ՀՀ-ն ԵԱՏՄ անդամներ են, ապա պետք է հավասար պայմաններ ապահովել թեʹ Հայաստանի, թեʹ Ռուսաստանի բիզնեսի համար: Հիմա դա խնդրահարույց է, որովհետև գազի մեկ խորանարդ մետրի գինն արտադրող սպառողների համար ՀՀ-ում ավելի բարձր է, քան Ռուսաստանում:
«Դա բացասաբար կանդրադառնա արտադրանքի ինքնարժեքի վրա, անառողջ մրցակցություն կստեղծի ԵԱՏՄ-ում: ԵԱՏՄ-ում բիզնեսի զարգացման համար շատ կարևոր են Էներգակիրների ոչ խտրական գները: Բայց Մոսկվան քանի դեռ ոչ մի խոստում չի տալիս, համենայն դեպս հանրային հարթակում այդ մասին կոնկրետ ոչինչ չի ասվել, ՀՀ իշխանություններն անցել են հակահարձակման: Հունիսին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համակարգին միացումներ կատարելիս խախտումներ կատարելու համար 10 միլիոն դրամով տուգանեց «Գազպրոմ Արմենիային»: Ընկերությունը դրա հետ համաձայն չէր:
«Տուգանքի չափը, իհարկե, չնչին է, սակայն դա «Գազպրոմին» ու Կրեմլին հասցեագրված ազդանշան էր»,- գրել է էլեկտրոնային պարբերականը:
Հոդվածագիրը նկատել է, որ անհասկանալի է, թե առաջիկայում ինչպես կզարգանան իրադարձությունները: Լրատվամիջոցի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ «Գազպրոմ Արմենիայից» պատասխանել են, թե գազի գնի շուրջ բանակցություններն ավարտական փուլում են, նաև խոստացել են արդյունքների մասին տեղեկատվություն տրամադրել:
«Սակայն արագ լուծում պետք չէ ակնկալել: Բանակցությունների առաջին արդյունքները, ամենայն հավանականությամբ, հայտնի կդառնան հոկտեմբերից ոչ շուտ: Այդ ժամանակ է նախատեսված ՌԴ նախագահ Վ. Պուտինի այցը Հայաստան»,- եզրակացրել է պարբերականը:
Վկայակոչելով փորձագետներին՝ հոդվածագիրն արձանագրում է, որ Ռուսաստանը պատրաստ չէ գազի գինը իջեցնելու:
«Հայաստանը գազն արդեն ստանում է միանգամայն մրցունակ, շուկայականից ցածր գնով, դրանից ավելի էժան միայն Բելառուսն է ստանում, այնպես որ, իջնելու տեղ այլևս չկա: Վրաստանը, օրինակ, ադրբեջանական գազը գնում է 200-215 դոլարով, Թուրքիան՝ 290 դոլարով: Իրանն իր գազը Թուրքիային վաճառում է 300-400 դոլարով: Մյուս կողմից էլ գազի գները ոչ միայն տնտեսական բաղադրիչ են ունենում, այլև մեծ քաղաքականության հարց են լինում: ՌԴ-ին ձեռնտու է միշտ ունենալ հարևանների վրա ազդեցության գործիքներ, անգամ այնպիսի հարևանների պարագայում, ինչպիսիք Հայաստանն ու Բելառուսն են: Նիկոլ Փաշինյանը բարեկամություն է անում ՌԴ հետ, բայց հետևել կրեմլյան հորձանուտին նա պատրաստ չէ»,- պարբերականին ասել է Ազգային էներգետիկ անվտանգության հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Կոնստանտին Սիմոնովը: Նրա հետ համամիտ է Քաղաքական տեխնոլոգիաների կենտրոնի փոխնախագահ Ալեքսեյ Մակարինը: Ըստ նրա՝ ՀՀ և ՌԴ միջև տարաձայնությունների առիթներ պարբերաբար կլինեն: «Օրինակ՝ Մոսկվային կատեգորիկ դուր չի գալիս ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի կալանավորումը: ՀՀ ներկայիս իշխանությունները նրան մեղադրում են իշխանության բռնազավթման մեջ: Միևնույն ժամանակ համարվում է, որ Ռ. Քոչարյանի իշխանավարության տարիներին (1998-2008) ռուսամետության հարցում կողմնորոշվածություն կար: ՌԴ-ն ՀՀ իշխանությունների վրա ազդելու լծակներ այսօր ունի: Եվ դա ոչ միայն գազն է, այլ նաև Ղարաբաղի խնդրով անվտանգության երաշխիքները: Հայաստանի՝ հերթական զեղչ ստանալու շանսերը փոքր են»,- ամփոփել է Ալեքսեյ Մակարինը:

"Газета.ру": Газовая война: Армения атаковала «Газпром»
Армения не хочет платить за российский газ столько, сколько ей предлагает «Газпром». И уже начинает прессовать штрафами газпромовскую «дочку» в Армении, oб этом пишет Gazeta.ru. «Эксперты предупреждают, что ждать снижения цены не стоит. Дешевле уже некуда. Конфликт может быть разрешен во время визита Владимира Путина в Армению. Армянские власти хотят добиться от Москвы снижения цены на природный российский газ. Переговоры ведутся уже не первый месяц, и все дедлайны давно закончились. Но соглашения так и не достигнуты. Индексация цен на газ в России с 1 июля — новый повод для официального Еревана вернуться к застаревшей проблеме.
Напомним, Россия с 1 января 2019 года уже повышала цены на российский газ для Армении со $150 до $165 за тысячу кубометров. Но это цена «на входе» в Армению, а внутренний тариф для населения остался прежним.
Тариф не повышали благодаря тому, что основной поставщик газа в страну «Газпром Армения» (на 100% принадлежит российскому «Газпрому») пока экономит на себе. Компания готовит оптимизировать внутренние расходы за счет сокращения почти 6-тысячного персонала в 13 филиалах и режет инвестиционные планы.
Размеры оптимизации не раскрываются, но речь идет о сокращении от 500 до 1000 сотрудников.
При этом все-таки не исключен вариант, что «Газпром Армения» не сможет изыскать достаточно средства за счет оптимизации расходов и подаст заявку на повышение внутреннего тарифа на газ для населения уже в этом году. Об этом заявлял ранее представитель регулятора — глава Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Гарегин Баграмян. По закону у «Газпром Армения» такие полномочия имеются, признавал он.
Теоретически не повышать тарифы можно было бы, если бы власти Армении субсидировали цены на природный газ для внутреннего потребителя. Но премьер-министр Армении Никол Пашинян еще в начале этого года отказался это делать. Он видит другое решение для сдерживания тарифов. Фактически за счет российского «Газпрома».
«Пока что речь идет о том, что в 2019 году цена на газ для потребителей не повысится. У нас есть год для продолжения консультаций с партнерами из России, «Газпрома» и ЕАЭС для решения вопроса в долгосрочной перспективе», — сказал Пашинян.
Источник «Газеты.Ru» в правительстве Армении пояснил, что имел в виду премьер Пашинян, когда упомянул Евразийский экономический союз в привязке к газовой проблеме. Поскольку Россия и Армения являются членами ЕАЭС и находятся в едином экономическом пространстве, то необходимо создавать равные условия и для российского, и для армянского бизнеса, считают в Ереване. Сейчас это проблематично, поскольку стоимость кубометра газа для промышленных потребителей в Армении выше, чем в России. «Это негативно влияет на себестоимость продукции. Это порождает нездоровую конкуренцию в Евразийском союзе», — сказал источник. То есть цены в рамках ЕАЭС надо выравнивать, но не повышать, считают в Армении. Недискриминационные цены на энергоносители очень важны для развития бизнеса в Евразийском экономическом союзе.
Но поскольку Москва пока не дает никаких обещаний, по крайней мере, в публичном пространстве об этом ничего конкретного не говорилось, то власти Армении перешли в контрнаступление. В июне компанию «Газпром Армения» оштрафовали на 10 млн драмов (порядка $20 тысяч). Такое решение было принято на заседании Комиссии по регулированию общественных услуг. Комиссия отметила, что в ряде случаев российский поставщик газа не соблюдал условия подключения местных компаний и жилых домов к газовой сети.
В «Газпром Армении» обиделись на прессинг и в ответ заявили, что не предпринимали никаких незаконных действий и не согласны с штрафом.
Сумма штрафа, конечно, незначительная, но это сигнал Газпрому» и Кремлю.
Как будут развиваться события дальше, не понятно. «Газета.Ru» отправила запрос «Газпром Армении» о ходе переговоров по цене на газ между двумя странами. Официальный комментарий ЗАО «Газпром Армения» был таким: «Всесторонние переговоры по цене газ, которые ведутся уже длительное время, по нашим сведениям, находятся на завершающем этапе». Компания пообещала по итогам переговоров дать соответствующую информацию. Но быстрого решения ждать не стоит. Первые итоги переговоров появятся, видимо, не ранее октября. На это время ожидается визит Владимира Путина в Ереван. Ранее Пашинян встречался с Путиным во время Петербургского экономического форума. По итогам встречи он сообщил, что надеется найти общий язык с Россией по цене на газ для Армении.
Эксперты считают, что Россия не готова снижать цену. «Армения уже получает газ по вполне конкурентной цене, ниже рынка. Дешевле газ получает только Белоруссия. Так что ниже некуда», — говорит генеральный директор Фонда национальной энергетической безопасности Константин Симонов.
Грузия, например, закупает азербайджанский газ по $200 215, Турция — по $290, Иран продает свой газ Турции по $300-400.
С другой стороны, цены на газ всегда имеют не только финансовую составляющую, это всегда вопрос большой политики. России выгодно иметь инструмент влияния на соседей, даже более или менее лояльных, каковыми являются Армения и та же Белоруссия, отмечают эксперты. Новый армянский лидер Пашинян дружит с Россией. Но следовать исключительно в фарватере Кремля не готов, считает Симонов.
Поводы для трений между странами всегда имеют место быть, согласен Алексей Макаркин, первый вице-президент Центра политтехнологий.
Например, Москве категорически не нравится арест экс президента Армении Роберта Кочаряна. Нынешние власти обвиняют его в попытке узурпации власти. Между тем, считается, что во времена президентства Кочаряна (1998-2008 годы) Армения как раз определилась с пророссийским выбором.
«И у России имеются рычаги воздействия на действующую власть Армении. И это не только газ, но гарантии безопасности по проблеме Карабаха», — говорит Макаркин, полагая, что у Армении мало шансов на получение очередных льгот по газу от России», передает Gazeta.