ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը ԿՀՎ-ից կպահանջի նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ հետաքննական տվյալները
Հինգշաբթի, 13 հունիսի, 2019 թ., 17:05
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը մտադիր է ԿՀՎ 2 աշխատակիցներից պահանջել հետաքննության վերաբերյալ տեղեկատվությունը, որը վերաբերում է ՌԴ կողմից ԱՄՆ նախագահի 2016թ. ընտրություններին միջամտությանը: Գերատեսչությանը հետաքրքրում է, թե ինչ հանգամանքներում է սկսվել Դոնալդ Թրամփի նախագահական քարոզարշավի հետաքննությունը. այդ մասին գրում է The New York Times-ը: Չնայած այն հանգամանքին, որ Արդարադատության նախարարության ստուգումը հետաքննություն չի համարվում, սակայն ԿՀՎ-ում լրջորեն անհանգստացած են այս հարցման առիթով: Բարձրաստիճան պաշտոնյաները հարցադրում են առաջ քաշում, թե ինչու ԿՀՎ-ի աշխատանքը պետք է դաշնային դատախազի կողմից ստուգման ենթարկվի: ԿՀՎ-ի ղեկավար Ջինա Հասպելը հայտարարել է, որ իրենք կհամագործակցեն Արդարադատության նախարարության հետ, սակայն հանդես կգան այն հույժ կարևոր տեղեկությունները պաշտպանելու տեսանկյունից, որոնց բացահայտումը վտանգ կլինի դրանց աղբյուրների համար:
Ավելի վաղ, ԱՄՆ գլխավոր դատախազ Ռիչարդ Ռարը հայտարարել էր, որ Թրամփ-ՌԴ դավադրություն գոյություն չունի: Ապրիլի 18-ին ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը հրապարակել էր նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ Ռոբերտ Մյուլլերի հաշվետվության խմբագրված տարբերակը, որը երկրի նախագահ Դ. Թրամփն անվանել էր կեղծարարություն: Դատախազ Ռ. Մյուլլերը մայիսի 29-ին հրաժարական էր ներկայացրել:
2016թ. ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների հետաքննությունն սկսվել էր 2017թ. և ավարտվել այս տարվա մարտին, փոխանցում է АиФ-ը:

Минюст США просит у ЦРУ данные расследования по «русскому следу» в выборах
Министерство юстиции США намерено запросить у двух сотрудников ЦРУ информацию о расследовании «вмешательства России в выборы 2016 года».
Ведомство интересует, при каких обстоятельствах было начато расследование президентской кампании Дональда Трампа, пишет The New York Times. Хотя проверка Министерства юстиции не является уголовным расследованием, это вызвало беспокойство в рядах ЦРУ. Высокопоставленные сотрудники агентства задаются вопросом, почему аналитическая работа ЦРУ должна подвергаться проверке со стороны федерального прокурора, отмечено в публикации.
Глава ЦРУ Джина Хаспел заявила, что ее ведомство будет сотрудничать, «но все равно будет работать для защиты критически важных сведений, раскрытие которых может поставить под угрозу источники». Ранее генпрокурор США Ричард Барр заявил, что сговора Трампа с Россией на выборах в 2016 году не было.
18 апреля Минюст США опубликовал отредактированную версию доклада Мюллера по президентской кампании. Перед этим Трамп назвал результаты расследования фальсификацией. Расследование «вмешательства России» в выборы президента США началось в 2017 году и закончилось в марте 2019 года. В Кремле отвергли все обвинения в попытках влиять на выборы в других странах.