ԲՀԿ-ն առաջարկում է հարկային արտոնություն տրամադրել բնակլիմայական աղետի հետևանքով տուժածներին
«ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած օրենքի նախագիծը քննարկման է ներկայացրել ԱԺ փոխնախագահ Վահե Էնֆիաջյանը: Առաջարկվում է ՀՀ հարկային օրենսգրքի «Անշարժ գույքի արտոնությունները» 230-րդ հոդվածը լրացնել նոր՝ 17-րդ կետով, որով գյուղատնտեսական նշանակության հողերը, տնամերձ և այգեգործական հողամասերը բնակլիմայական աղետների հետևանքով (կարկուտ, երաշտ, ցրտահարություն և այլն) առնվազն 50% վնասվելու դեպքում գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անձինք բնակլիմայական աղետի տարվա համար կունենան անշարժ գույքի հարկի արտոնություն:
Ներկայացնելով Կառավարության տեսակետը՝ ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը նշել է, որ գործադիրն առաջարկում է ձեռնպահ մնալ փոփոխությունից:

ППА предлагает предоставлять налоговые льготы пострадавшим от природно-климатических катастроф фермерам
Понедельник, 03 Июня, 2019 года, 10:50
На очередном четырехдневном заседании 3 июня вице спикер НС, депутат от фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян представил законопроект «О внесении дополнения в Налоговый кодекс РА», предложенный фракцией ППА.
Законопроектом предлагается в первую часть статьи 230 Налогового кодекса дополнить новой частью 17 – «Об освобождении от налогов земли сельскохозяйственного назначения, приусадебные и садоводческие земельные участки, пострадавшие в результате природно-климатических катастроф - град, засуха, обморожение и т.д., в случае ущерба культур, плодовых садов как минимум на 50%». Представляя позицию правительства, заместитель министра финансов Арман Погосян отметил, что исполнительная власть предлагает воздержаться от изменений.